• Dnes je: Utorok 02. marca 2021 meniny má Anežka

Konšpirátori porovnávajú certifikáty z testovania na COVID-19 s osudmi Židov z čias Slovenského štátu

Konšpirátori porovnávajú certifikáty z testovania na COVID-19 s osudmi Židov z čias Slovenského štátu

Najhoršie na podobných statusoch podľa polície je to, že ich autori svojim tvrdeniam môžu úprimne veriť.

Polícia upozorňuje na statusy, v ktorých ľudia porovnávajú certifikát negatívneho testu na koronavírus s potvrdením Židov na voľný pohyb v roku 1942.

Ako píše polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, na priame porovnanie dnešnej situácie a holokaustu sa neodvážia premyslení konšpirátori, ktorí cielene manipulujú, „keďže sami vedia, že ide o do neba volajúcu hlúposť a výsmech smrti miliónom tých, ktorí čelili nepredstaviteľným trápeniam”.

Na priame porovnanie sa znižujú takzvaní najjednoduchšie premýšľajúci konšpirátori. „Možno si to ani sami neuvedomujú, ale sledujú tým jediné – spraviť zo seba dôležitú, významnú obeť.

Chápu, že Židia boli hlavnou cieľovou skupinou medzi obeťami počas druhej svetovej vojny, čo si dnes celý svet citlivo uvedomuje a vzdáva ich pamiatke hold. Po podobnom uznaní, azda aj po zriaďovaní vlastnej expozícii v múzeách, túžia najjednoduchšie zmýšľajúci konšpirátori,” uvádza polícia s tým, že

Najhoršie na podobných statusoch podľa polície je to, že ich autori svojim tvrdeniam môžu úprimne veriť. „Autori takýchto myšlienok sa nezrodili s koronakrízou. Žijú s nami od nepamäti. Len vďaka benevolentnosti sociálnych sietí dostali priestor, vďaka ktorému o nich počujeme,” dodáva polícia.


Tí istí aktéri, iná téma. Dezinformácie o koronavíruse nadväzujú na staršie hoaxy

Známy lekár vyzýval k nedodržiavaniu opatrení proti COVID-19. Budeme to riešiť, ak príde podnet, hovorí šéf komory (video)

Lekár Lipták šíri o koronavíruse bludy a klamstvá, polícia vyvracia dezinformácie

Hoaxom môžeme uveriť všetci. Podľa psychológa ich pomáha šíriť aj pocit frustrácie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie