• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Konsolidačný výsledok môže byť veľká nula, podľa KDH bude vláda šiť horúcou ihlou aj rozpočet verejnej správy

Konsolidačný výsledok môže byť veľká nula, podľa KDH bude vláda šiť horúcou ihlou aj rozpočet verejnej správy

Ekonomický expert KDH Jozef Hajko počas brífingu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH).

Predstava vlády ako konsolidovať verejné financie je podľa KDH skôr plán na prelievanie peňazí z jedného vrecka do druhého, aj to veľmi neefektívne a s neistým výsledkom.

Získajú dve miliardy, minú jednu

„Kým novými reštriktívnymi opatreniami chce kabinet Roberta Fica budúci rok získať takmer dve miliardy eur, na vlastné balíčky ide minúť takmer jednu miliardu eur. Úmysel konsolidovať v roku 2024 verejné financie o 0,5 percenta HDP razom stráca akúkoľvek dôveryhodnosť,“ varuje poslanec a ekonomický expert KDH Jozef Hajko.

KDH upozorňuje, že ak vláda zotrvá pri svojich zámeroch a budúci rok ponechá neadresne zastropované ceny zemného plynu pre domácnosti na súčasnej úrovni, bude na to potrebovať zhruba ďalšiu jednu miliardu eur.

Grécka cesta bankrotu

„Matematika je jasná. Ak tak spraví, konsolidačný výsledok bude veľká nula,“ konštatuje Hajko. Minister financií Ladislav Kamenický tak podľa Hajka potvrdzuje, že zadlženie Slovenska bude ďalej rásť.

„Obávame sa, že táto budúcnosť začne plynúť až po skončení funkčného obdobia súčasnej vlády. S výsledkom po nás potopa, so všetkými dôsledkami vrátane zvýšenia rizika nastúpenia na grécku cestu bankrotu,“ pokračuje Hajko.

Zahatali zvýšenie príjmov do štátnej pokladnice

Kresťanskí demokrati považujú za zlú správu pre ekonomiku aj avizované dvíhanie daní z príjmu, opätovné uplatnenie predpísanej dane z príjmu aj pre stratové firmy, väčšie daňové zaťaženie dividend či uvalenie bankového odvodu priamo na zisk bánk.

„Firmy a živnostníkov nepoteší zvyšovanie odvodov, hoci zaťaženie je už teraz nadpriemerne vysoké. Týmto spôsobom vláda podviaže ekonomickú aktivitu a tým si zahatí zvýšenie príjmov do štátnej pokladnice zdravým spôsobom,“ myslí si Hajko. Skritizoval aj plytvanie na neadresnú pomoc pre majiteľov hypotekárnych úverov.

Vstup do rozpočtového provizória


KDH si počká ešte na návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok.


„No už teraz je zrejmé, že vláda bude šiť horúcou ihlou ďalej. V takomto prípade by pre Slovensko bolo lepšie vstúpiť po 1. januári do rozpočtového provizória. Ak by sa mal prístup vlády zmeniť, toto riziko by bolo vhodné podstúpiť,“ uzatvára Hajko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie