• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Koniec úverových prázdnin banky veľmi nezasiahol, ľudia sa snažia splácať svoje pôžičky riadne a včas

Koniec úverových prázdnin banky veľmi nezasiahol, ľudia sa snažia splácať svoje pôžičky riadne a včas

Problémy so splácaním svojich úverov po odklade splátok má zatiaľ len málo ľudí.

V januári a februári expirovala väčšina odkladov splátok úverov, no ukončenie moratória na splátky nemalo zásadný vplyv na nárast objemu nesplácaných pôžičiek.

Úvery sú však štandardne klasifikované ako zlyhané až po troch mesiacoch nesplácania.

Až najbližšie obdobie tak podľa analytikov VÚB banky ukáže presné dopady pandemickej krízy a odkladu splátok.

Doteraz vytvorené opravné položky bánk však zatiaľ štedro prevyšujú objem reálnych úverových zlyhaní a v úvode roka 2021 tak dokonca mohli aj mierne poklesnúť.


V sektore domácností sa problémy so splácaním po ukončení odkladu objavujú približne pri 4,2 percentách úverov na bývanie a 13,9 percentách spotrebiteľských úverov, zhodnotila Národná banka Slovenska v apríli vo zverejnenom makroprudenciálnom komentári.

To približne zodpovedá zisteniam prieskumov centrálnej banky v roku 2020. Zároveň to podľa analytikov VÚB banky potvrdzuje, že úvery na spotrebu s citeľne vyššími úrokovými sadzbami sú aj oveľa rizikovejšie ako hypotéky zaručené nehnuteľnosťou.


Podobný podiel zlyhaných úverov ako u domácností je možné pozorovať aj v sektore firiem, kde je v omeškaní alebo zlyhaní 4,5 percenta z odložených pôžičiek. Avšak pri odkladoch ukončených v poslednom období Národná banka Slovenska pozoruje horšiu kreditnú kvalitu v porovnaní s odkladmi skončenými už skôr.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie