• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Konflikt na Ukrajine či západný Balkán. Aké výzvy sú súčasťou Bezpečnostnej stratégie Slovenska?

Konflikt na Ukrajine či západný Balkán. Aké výzvy sú súčasťou Bezpečnostnej stratégie Slovenska?

Novú Bezpečnostnú stratégiu schválil parlament vo štvrtok 28.

30.1.2021 (Webnoviny.sk) - Slovenská republika vyvinie maximálne úsilie v záujme podpory politického riešenia konfliktu na Ukrajine a bude prispievať k napĺňaniu euroatlantických ambícií Ukrajiny.

Hlavnou výzvou je ukončenie ozbrojeného konfliktu, obnova ukrajinskej zvrchovanosti a územnej celistvosti vrátane ilegálne okupovaného Krymu.

Rozvoj bilaterálnej spolupráce

Vyplýva to z novej Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky, ktorá je výsledkom spolupráce Ministerstva obrany SR (MO SR) a Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Z dokumentu zároveň vyplýva, že vo vzťahu k svojim ostatným susedom bude Slovensko rozvíjať intenzívnu spoluprácu na bilaterálnej úrovni, aj v rámci existujúcich regionálnych fór, osobitne Vyšehradskej skupiny a Slavkovského formátu.

Zároveň bude dbať na to, aby regionálna spolupráca bola v súlade s jeho záujmami, záväzkami a hodnotami v rámci Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) a prispievalo k riešeniu výziev v európskom a euroatlantickom priestore.

V kontexte členstva v EÚ a NATO je slovenským susedstvom aj európske susedstvo.

Reformné úsilie na západnom Balkáne

„Slovenská republika bude v oboch jeho hlavných smeroch – východnom aj južnom – podporovať odolnosť partnerov voči bezpečnostným hrozbám a výzvam a prispievať k odstraňovaniu príčin a následkov miestnych a regionálnych konfliktov,“ uvádza sa v stratégii.

Podľa stratégie bude SR pokračovať v podpore reformného úsilia štátov na západnom Balkáne s cieľom pokročiť v politike rozširovania EÚ a NATO za podmienky stanovených kritérií, a tým aj rozširovania priestoru stability a bezpečnosti.

V južnom susedstve bude zároveň podporovať preventívnu diplomaciu či znižovanie napätia v regióne ako aj odstraňovanie príčin nelegálnej migrácie, terorizmu či miestnych a regionálnych konfliktov.

„Okrem bilaterálneho a multilaterálneho pôsobenia využije aj cielené nástroje našej rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci,“ dodáva sa v Bezpečnostnej stratégii SR.

Viac k téme: Bezpečnostná stratégia SR

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie