• Dnes je: Nedeľa 13. júna 2021 meniny má Anton

Konfederácia odborových zväzov podporí petíciu za predčasné voľby, vláda podľa nej likviduje odbory

Konfederácia odborových zväzov podporí petíciu za predčasné voľby, vláda podľa nej likviduje odbory

Možnosť podpísať petíciu na vyhlásenie referenda je spustená od 5. februára.

10.2.2021 (Webnoviny.sk) - Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) upozorňuje, že vzhľadom na vyhlásený núdzový stav a s ním spojené opatrenia nie je možné využiť žiaden z nástrojov odborov, akými sú napríklad verejné protestné zhromaždenia na námestiach, protestné pochody, hodinové štrajky či dokonca generálny štrajk.

Likvidácia sociálneho dialógu

Členovia Snemu KOZ SR vidia preto jedinú možnosť, ako vyjadriť svoj nesúhlas s likvidáciou odborov a sociálneho dialógu na Slovensku zo strany vlády a parlamentu v podpore už ohlásenej občianskej petície za skrátenie volebného obdobia a následne v možnosti slobodne sa vyjadriť aj v požadovanom referende s cieľom ochrániť právne, ekonomické a sociálne istoty zamestnancov.


Snem KOZ SR sa na tom zhodol na svojom stredajšom online rokovaní. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.


KOZ SR má veľmi seriózny záujem o spoluprácu s vládou a napĺňanie sociálnej politiky, ktorá garantuje udržanie dosiahnutých štandardov vo všetkých oblastiach života a vyvážený sociálny dialóg.


Žiaľ, vláda a poslanci NR SR neúctou, pohŕdaním sociálnymi partnermi, schválením viacerých antisociálnych noviel zákonov a nakoniec schválením poslednej novely Zákonníka práce vrátili Slovensko do 19. storočia, a to aj napriek tomu, že vyspelá Európa ide jednoznačným trendom podpory sociálnych benefitov pre zamestnancov, rozširovaním kolektívneho vyjednávania a zdôrazňovaním dôležitosti sociálneho dialógu ako stabilizačného mechanizmu pri obnove ekonomiky po koronakríze.


Slovenskí zamestnanci prišli o automat na výpočet minimálnej mzdy, odpojili sa príplatky od minimálnej mzdy, znížili sa minimálne mzdové nároky, sťažilo sa pôsobenie odborov u zamestnávateľa, zrušilo sa rozširovanie kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, zmenilo sa pôsobenie zástupcov zamestnancov v tripartite.

Jedno z občianskych práv

Podpora petície a vyjadrenie názoru v referende je podľa KOZ SR jedným z občianskych práv a občania by mali toto svoje právo využiť.


Možnosť podpísať petíciu na vyhlásenie referenda je spustená od 5. februára. Znenie referendovej otázky je „Súhlasíte s tým, aby sa skrátilo VIII. volebné obdobie Národnej rady Slovenskej republiky tak, aby sa voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov tohto referenda?“. Predsedom petičného výboru je Ervín Erdélyi.

Hurá na referendum. Pellegrini si v parlamente splnil cieľ, ale jeho aj Ficove slová sú na smiech (komentár)

Smer nielenže môže prežiť, ale má ambíciu vrátiť sa do vlády

Pellegrini nasmeruje Hlas k európskym socialistom. Čo urobí Fico?

Prečo sa Fico zastáva ľudí z jeho éry? Bojuje hlavne s Matovičom

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie