• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Konečne sa prelomili ľady, reaguje Ukrajina na dodanie rakiet Taurus od Nemecka

Konečne sa prelomili ľady, reaguje Ukrajina na dodanie rakiet Taurus od Nemecka

Ukrajina oficiálne požiadala Nemecko o dodávky striel s plochou dráhou letu Taurus koncom mája.

7.8.2023 (SITA.sk) - Kľúčové frakcie nemeckého parlamentu sa podľa šéfa stálej delegácie ukrajinskej Verchovnej rady pri NATO Jehora Černieva dohodli na dodaní striel s ďalekým doletom Taurus Ukrajine.

Moji priatelia z Bundestagu ma práve informovali, že kľúčové parlamentné skupiny dosiahli konsenzus o dodaní striel s ďalekým doletom Taurus Ukrajine,“ napísal Černiev na Facebooku.

Dodal, že ide o rakety s dosahom 500 kilometrov, ktoré môžu pokryť všetky okupované územia, vrátane južného pobrežia Krymu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Pracovali sme s členmi nemeckého parlamentu na vytvorení podpornej skupiny dlhý čas a teraz sa konečne ľady prelomili,“ zdôraznil Černiev.

Nemecko to však odmietalo napriek rozhodnutiu Veľkej Británie a Francúzska dodať Kyjevu rakety s dlhým doletom. Nedávno na dodanie rakiet Taurus vyzvala vládna Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie