• Dnes je: Streda 17. júla 2024 meniny má Bohuslav

Končí všetok odpad na jednej kope? OLO vyvracia mýty a podporuje recykláciu

Končí všetok odpad na jednej kope? OLO vyvracia mýty a podporuje recykláciu

Hlavné mesto a OLO sa zameriavajú na hľadanie efektívnych a dlhodobo udržateľných riešení zhodnocovania odpadu.

Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) spoločne s hlavným mestom a ďalšími partnermi posúva Bratislavu bližšie k efektívnej recyklácii odpadu. V rámci iniciatívy, ktorá zdôrazňuje význam správneho triedenia odpadu, darovali 58 000 recyklovaných vriec do škôl a domovov pre seniorov v Bratislave.

Triedenie má význam

Triedený zber a odvoz odpadu prostredníctvom farebných nádob sa v Bratislave využíva už 30 rokov. „Ešte stále sa stretávame s domnienkami obyvateliek a obyvateľov, že všetko aj tak končí na jednej kope a triedenie odpadu preto nemá zmysel. Z odpadu, ktorý bratislavské domácnosti správne vytriedili do žltého kontajnera alebo vreca, sa vyrobili recyklované vrecia na odpad. Tie vrátime späť Bratislave, ako jasný signál, že triedenie má zmysel,“ hovorí Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie OLO.

Od roku 2021 využívajú rodinné domy hlavného mesta vrecový zber triedeného odpadu tzv. ,,door to door“, a to prostredníctvom modrých a žltých vriec, ktoré sú taktiež vyrábané recykláciou plastového odpadu, pochádzajúceho aj z Bratislavy.

Aký je prínos recyklovaných vriec?

Recyklované vrecia na odpad z vytriedených plastov Bratislavčaniek a Bratislavčanov poslúžia v škôlkach, školách či v domovoch pre seniorov.


,,Máme radosť, že spolu s Hlavným mestom a OLO môžeme odovzdať 58 000 kusov vriec vyrobených zo správne vytriedeného bratislavského odpadu až stotridsiatim základným školám, škôlkam, detským jasliam, miestnym knižniciam, miestnym úradom, či domom pre seniorov. Dané organizácie boli vybrané v spolupráci so všetkými mestskými časťami ako miesta, kde recyklované vrecia padnú na úžitok najviac. Táto spoločná iniciatíva zdôrazňuje zmysluplnosť správneho triedenia a má nielen environmentálny, ale aj sociálny dopad v pozitívnom slova zmysle,” hovorí Marek Brinzík, riaditeľ pre komunikáciu a marketing OZV NATUR-PACK.

Strategická vizia a udržateľnosť odpadového hospodárstva


Hlavné mesto a OLO sa zameriavajú na hľadanie efektívnych a dlhodobo udržateľných riešení zhodnocovania odpadu. Čo čaká odpad, ktorý domácnosti vytriedia správne? V prvom kroku sa Hlavné mesto a OLO snažia predchádzať vzniku odpadu.


Nepotrebné, no stále pekné a funkčné predmety obyvateľov Bratislavy nechávajú kolovať prostredníctvom re-use centra KOLO Ružinov a aj KOLO Karlova Ves. Práve vďaka Bratislavskému centru opätovného použitia sa doposiaľ predišlo vyše 260 tonám potenciálneho odpadu.


Komplexné spracovanie a recyklácia odpadu

Obsah čiernych nádob na zmesový komunálny odpad sa zhodnocuje v Zariadení na energetické využitie odpadu (ZEVO). OLO z neho vyrába elektrinu, ktorú dodáva do rozvodnej siete a teplo, ktoré následne distribuuje do časti bratislavských domácností, čím posilňuje nezávislosť hlavného mesta od zemného plynu a znižuje produkciu CO2.


Odpad zo žltých nádob a vriec OLO najskôr dotrieďuje automatizovanou triediacou linkou, z ktorej vychádzajú zlisované balíky odpadu jednotlivých komodít, určené na ďalšiu recykláciu. Odpad z modrých, zelených, oranžových a hnedých kontajnerov či drevených ohrádok na vianočné stromčeky, posiela OLO taktiež na ďalšie spracovanie recyklátorom.


Z bratislavského kuchynského bioodpadu vzniká substrát a z toho záhradný kompost. Kuchynské oleje a tuky sa menia na biopalivo. Obaly od kozmetiky a drogérie sa recyklujú napríklad na záhradné kompostéry, tégliky na lavičky a nezálohované PET fľaše na plnohodnotné fleecové oblečenie. Konzervy slúžia ako druhotná surovina pri výrobe kovových konštrukcií, rúr či bicyklov. Z papierových častí nápojových kartónov môžu byť hygienické vreckovky, z hliníkových napr. dávkovače na mydlá a z novín obaly na vajíčka. Sklo je recyklovateľné takmer donekonečna, a to bez straty na kvalite, pričom z neho vznikajú zaváraninové poháre, fľaše či vázy.


Podobne ako recyklované vrecia, aj časť knižníc a mulču vyrobená z vyzbieraných vianočných stromčekov, skončila v organizáciách a domácnostiach hlavného mesta. Vďaka zodpovednému triedeniu Bratislavčaniek a Bratislavčanov môže byť odpad zhodnotený a opätovne využitý.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Tragédia na Zlatých pieskoch, v jazere sa utopil 47-ročný muž

tragedia na zlatych pieskoch v jazere sa utopil 47 rocny muz

17.7.2024 (SITA.sk) - Na jazere Zlaté piesky v Bratislave sa utopil 47-ročný muž. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, v stredu o 11:45 prijali na linke 158 oznámenie o náleze tela v jazere.

Tragédia na Spiši, trojročné dieťa zomrelo v rozho...

Na miesto vyslali policajtov, ktorí tam vykonávajú potrebné úkony. Presné príčiny a okolnosti udalosti sú predmetom vyšetrovania.


Počasie