• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Končí vám platnosť občianskeho preukazu? Môžete oň požiadať už skôr a tiež elektronicky

Končí vám platnosť občianskeho preukazu? Môžete oň požiadať už skôr a tiež elektronicky

Mať platný občiansky preukaz dostatočne dlhú dobu je dôležité pri cestovaní v rámci Európskej únie.

6.8.2022 (Webnoviny.sk) - O nový občiansky preukaz je možné požiadať už 180 dní pred vypršaním platnosti starého.

Pripomína to Ministerstvo vnútra SR s tým, že ak občiansky preukaz slúži ako cestovný doklad napríklad v krajinách Európskej únie, niektoré z nich, rovnako ako v prípade pasov, vyžadujú, aby boli platné istý čas aj pred odchodom z turistickej destinácie.

Riešiť to treba už v zime

Ak teda napríklad niekomu končí platnosť dokladu v apríli 2023, môže oň podľa ministerstva požiadať už v decembri 2022.

Vzhľadom na súčasný nápor na oddeleniach dokladov rezort pre budúcnosť odporúča pamätať na letnú dovolenku už v zime a požiadať o cestovné doklady v čase, keď je záujem o ne štatisticky dlhodobo minimálny.

„Súčasné nápory dovolenkárov na oddeleniach dokladov spôsobujú, že v radoch na oddeleniach dokladov čakajú na občianske preukazy aj Slováci, ktorí ich potrebujú z prozaickejších dôvodov – zmenili bydlisko alebo im skrátka vypršala desaťročná doba platnosti dokladu," uvádza ministerstvo vnútra s tým, že o nový preukaz je možné požiadať aj elektronicky.

„Podmienkou je mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom (BOK), čiže doklad pripravený na elektronickú komunikáciu. Predpokladom použitia e-služby je, aby mal používateľ v správnych agendách Ministerstva vnútra SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako päť rokov," vysvetlil rezort vnútra.

Elektronicky ušetríte čas aj peniaze

Doplnil, že u používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky.

Elektronická služba podľa ministerstva okrem času stráveného čakaním na oddelení dokladov ušetrí občanom aj peniaze.

„V prípade žiadosti o vydanie OP pri zmene trvalého pobytu zaplatíte len dve eurá, pričom pri klasickom spôsobe je to 4,50 eura," zdôraznil rezort vnútra.

Certifikáty sa inštalujú nanovo

Pre používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, podľa ministerstva platí, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou automaticky nepreberá dovtedy používané ceritifikáty pre elektronický podpis.

„Je preto treba nainštalovať si ich nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID, ktorú má vo svojom počítači nainštalovaný každý používateľ elektronických služieb," dodal rezort vnútra.

O nový občiansky preukaz je elektronicky možné žiadať prostredníctvom stránky: https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/y

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie