• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Končí vám platnosť občianskeho preukazu? Môžete oň požiadať už skôr a tiež elektronicky

Končí vám platnosť občianskeho preukazu? Môžete oň požiadať už skôr a tiež elektronicky

Mať platný občiansky preukaz dostatočne dlhú dobu je dôležité pri cestovaní v rámci Európskej únie.

6.8.2022 (Webnoviny.sk) - O nový občiansky preukaz je možné požiadať už 180 dní pred vypršaním platnosti starého.

Pripomína to Ministerstvo vnútra SR s tým, že ak občiansky preukaz slúži ako cestovný doklad napríklad v krajinách Európskej únie, niektoré z nich, rovnako ako v prípade pasov, vyžadujú, aby boli platné istý čas aj pred odchodom z turistickej destinácie.

Riešiť to treba už v zime

Ak teda napríklad niekomu končí platnosť dokladu v apríli 2023, môže oň podľa ministerstva požiadať už v decembri 2022.

Vzhľadom na súčasný nápor na oddeleniach dokladov rezort pre budúcnosť odporúča pamätať na letnú dovolenku už v zime a požiadať o cestovné doklady v čase, keď je záujem o ne štatisticky dlhodobo minimálny.

„Súčasné nápory dovolenkárov na oddeleniach dokladov spôsobujú, že v radoch na oddeleniach dokladov čakajú na občianske preukazy aj Slováci, ktorí ich potrebujú z prozaickejších dôvodov – zmenili bydlisko alebo im skrátka vypršala desaťročná doba platnosti dokladu," uvádza ministerstvo vnútra s tým, že o nový preukaz je možné požiadať aj elektronicky.

„Podmienkou je mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz s čipom a bezpečnostným osobným kódom (BOK), čiže doklad pripravený na elektronickú komunikáciu. Predpokladom použitia e-služby je, aby mal používateľ v správnych agendách Ministerstva vnútra SR evidovanú podobu tváre a podpis nie staršie ako päť rokov," vysvetlil rezort vnútra.

Elektronicky ušetríte čas aj peniaze

Doplnil, že u používateľa mladšieho ako 18 rokov podoba tváre a podpis nesmú byť staršie ako tri roky.

Elektronická služba podľa ministerstva okrem času stráveného čakaním na oddelení dokladov ušetrí občanom aj peniaze.

„V prípade žiadosti o vydanie OP pri zmene trvalého pobytu zaplatíte len dve eurá, pričom pri klasickom spôsobe je to 4,50 eura," zdôraznil rezort vnútra.

Certifikáty sa inštalujú nanovo

Pre používateľov e-služieb, ktoré vyžadujú elektronický podpis, podľa ministerstva platí, že nový občiansky preukaz získaný klasickou i elektronickou cestou automaticky nepreberá dovtedy používané ceritifikáty pre elektronický podpis.

„Je preto treba nainštalovať si ich nanovo, čo ide aj elektronicky prostredníctvom Aplikácie pre eID, ktorú má vo svojom počítači nainštalovaný každý používateľ elektronických služieb," dodal rezort vnútra.

O nový občiansky preukaz je elektronicky možné žiadať prostredníctvom stránky: https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/menu-doklady/sluzba-ziadost-vydanie+obcianskeho+preukazu+s+cipom/y


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie