• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Koncesionárke poplatky končia, RTVS však upozorňuje na viacero skutočností

Koncesionárke poplatky končia, RTVS však upozorňuje na viacero skutočností

RTVS má povinnosť nedoplatok vymáhať, a to bez ohľadu na to, kedy vznikol.

28.6.2023 (SITA.sk) - K 30. júnu sa končí povinnosť hradiť koncesionárke poplatky. Od 1. júla totiž začne platiť novela zákona, ktorá mení financovanie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Po novom bude verejnoprávny telerozhlas financovaný zo štátneho rozpočtu a príspevok bude vo výške 0,17 percenta hrubého domáceho produktu.

Ako v tlačovej správe informuje RTVS, povinnosť úhrady koncesionárskych poplatkov zanikne automaticky a nie je potrebné o ňu požiadať. Ak ich však koncesionár uhrádzal bankovým prevodom, je potrebné zrušiť trvalý príkaz.

Zrušené poplatky

Tí, ktorí platili prostredníctvom SIPO, nemusia vykonávať žiadne kroky. Povinnosť končí pre všetky fyzické osoby, ktoré sú evidované dodávateľom elektriny, ale aj zamestnávateľom, ktorí majú troch a viacerých zamestnancov v pracovnom pomere či obdobnom pracovnom vzťahu. Bližšie informácie sú dostupné na stránke uhrady.rtvs.sk.

Poplatky budú zrušené k 1. júlu 2023, povinnosť platiť úhradu RTVS má teda platiteľ do 30. júna. Pri mesačných úhradách je tak splatnosť 30. júna, pri polročnej úhrade to bol 31. január a pri štvrťročnej úhrade to bol 31. január a následne 30. apríl," vysvetľuje RTVS.

Kontrola platenia

Doplnila, že po nadobudnutí účinnosti zákona, čiže v druhom polroku aktuálneho roka, by mal byť platiteľom vrátený preplatok za uhradenú ročnú platbu. Verejnoprávny telerozhlas tiež odporúča koncesionárom, aby si skontrolovali prípadné nedoplatky. Môžu tak urobiť prostredníctvom online účtu užívateľa, prípadne osloviť RTVS cez kontaktný formulár.

„RTVS ako vyberateľ úhrady vykonáva kontrolu platenia úhrady počas celého obdobia výberu úhrady RTVS. V prípade, že u platiteľa úhrady je evidovaný nedoplatok, RTVS má zákonnú povinnosť zaslať platiteľovi výzvu na úhradu nedoplatku," uviedol verejnoprávny vysielateľ.

Dodal, že RTVS má povinnosť nedoplatok vymáhať, a to bez ohľadu na to, kedy vznikol. Výzvy na úhradu nedoplatkov by podľa RTVS mali byť doručované aj po 30. júni, keďže nedoplatky sú kontrolované kontinuálne a budú kontrolované aj po zrušení koncesií.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie