• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Komunálne voľby by mohli potiahnuť slabšie župné voľby, myslí si politológ Marušiak

Komunálne voľby by mohli potiahnuť slabšie župné voľby, myslí si politológ Marušiak

Je riziko, že voliči môžu mať chaos v kompetenciách obcí a žúp, hovorí Juraj Marušiak.

20.2.2022 (Webnoviny.sk) - Vyššia voličská účasť by sa mohla dosiahnuť v spojených župných a komunálnych voľbách. Práve voľby v obciach a mestách, kde chodí viac ľud k volebným urnám, by mohli potiahnuť aj župné voľby.

Pre agentúru SITA to povedal politológ Juraj Marušiak. Zlúčené voľby by sa mali uskutočniť tento rok v jeseni, pravdepodobne koncom októbra.

Spojenie volieb

O spojení volieb sa rozhodlo v roku 2017, teda v minulom volebnom období. Základnou motiváciou bola vyššia účasť v župných voľbách. Zároveň sa zaviedla jednokolová voľba županov.

V druhom kole voľby županov totiž chodilo voliť málo ľudí. V roku 2013 sa prvého kola župných volieb zúčastnilo 20,1 percenta voličov. V druhom kole ich prišlo ešte menej, niečo cez 17 percent.

Komunálne voľby pútajú väčší záujem. V roku 2014 prišlo voliť starostov a obecných poslancov 48,3 percenta občanov. V roku 2018 sa zúčastnilo komunálnych volieb 48,67 percenta voličov.

Prekrývanie kampane

To, či sa ľudia vo zvýšenej miere zúčastnia hlasovania, sa ukáže podľa politológa Marušiaka až po samotných voľbách. Otázkou je, či sa nebudú prekrývať kampane v jednotlivých typoch volieb a či sa ich zúčastní aj viac ľudí.

Napríklad v Bratislave bude volič rozhodovať o voľbe primátora, mestských poslancov, starostu a poslancov mestskej časti a o županovi a župných poslancoch.

Nikto nemôže skontrolovať voliča, či vyplnil a odovzdal všetky hlasovacie lístky. Je pravda, že miestne voľby majú vyššiu účasť a lokálna moc je viac pod dohľadom voličov. Osobitne je to v menších obciach a mestách, menej možno vo veľkých mestách, kde sú aj miestni politici často anonymnejší,“ priblížil Marušiak. Podľa neho v dôsledku fiskálnej decentralizácie sa venuje väčšia pozornosť župám a lokálnej politike.

Riziko chaosu

Politológ však považuje za riziko, že voliči môžu mať chaos v kompetenciách obcí a žúp. „Je jasné, že kompetencie žúp sú pomerne málo známe bežnej verejnosti,“ poznamenal.

Upozornil, že sa udiali niektoré udalosti, kedy sa župy viac dostali do povedomia širšej verejnosti. Ako príklad spomenul výpadky autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji.

Ľudia z mimobratislavských obcí a miest tak lepšie poznajú rozdiel medzi župou a miestnym zastupiteľstvom,“ mienil Marušiak. Zriadenie veľkokapacitných očkovacích centier počas pandémie bolo zase krokom, kedy sa podľa politológa župy priblížili k občanom.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie