• Dnes je: Nedeľa 26. septembra 2021 meniny má Edita

Komentár dôchodcu: Znovu nám chcú zobrať. Kde sú teraz Fico a Pellegrini?

Komentár dôchodcu: Znovu nám chcú zobrať. Kde sú teraz Fico a Pellegrini?

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Prednedávnom som si prečítal šokujúcu správu.

Dôchodcovia už nebudeme patriť do kategórie znevýhodnených alebo zraniteľných osôb.

Čo to vlastne znamená? Podnikatelia už nebudú na nás čerpať štátne benefity a jednoducho povedané niektorí z nás dostanú z roboty kopačky.

Dôchodca predsa nie je zraniteľná osoba

Systém sociálnych podnikov pre podnikateľov výborne funguje. Treba mať okrem iného na zozname 30 percent zamestnancov, ktorí patria do kategórie znevýhodnených alebo zraniteľných osôb a získať od štátu finančné privilégia. Ide napríklad o úľavy z daní z príjmu alebo dokonca aj DPH.


Ani som nevedel, že medzi tých, ktorí patria do tejto kategórie, patríme aj my, dôchodcovia.


Možno niekto povie, že dôchodok na Slovensku je malý, a preto by mali dôchodcovia získať benefity. Možno s tým čiastočne súhlasiť, ale mali by získať benefity priamo dôchodcovia a nie niektorí podnikatelia, ktorí majú akože sociálne cítenie. Áno, majú, ale pokiaľ im zostane viac peňazí vo vlastnom vrecku.

Kde sú teraz organizácie dôchodcov?

Prekvapuje ma mlčanie organizácií, ktoré by akože mali obhajovať nás dôchodcov. V minulosti sme videli ich predstaviteľov predvádzať sa pri prijatiach na úrade predošlej vlády, na straníckych kongresoch Smeru alebo aj na reprezentačných plesoch s predstaviteľmi teraz už opozičných strán.


Prečo teraz mlčia? Asi sú na dovolenke a začnú sa tomu venovať, keď začnú znovu pracovať a myslieť na svojich členov. Veď ich mentori sa tiež akosi vyparili. Očakával som prinajmenšom, že budem hneď čítať vyhlásenia o nehoráznom kroku súčasnej protisociálnej vlády, ale nič.


Možno čakajú na pokyn zo straníckych štruktúr, ktoré tak vehementne podporovali. Prečo by aj nie, keď počas minulej vlády sa im naozaj darilo.

Dovolenkujú aj Fico a Pellegrini?

Prekvapení sú iste aj Robert Fico a Peter Pellegrini. Nečakali, že niekto teraz vytiahne túto tému. V minulosti vehementne podporovali ani nie tak dôchodcov, ako predstaviteľov ich strešnej organizácie, a teraz mlčia.

Prečo hneď nezvolajú všetkých dôchodcov z celého Slovenska, aby tejto vláde ukázali, čo si o nej myslia? Asi nemajú čas, alebo sú jednoducho na dovolenke. Podpora dôchodcom predsa môže počkať do jesene a potom znovu hurá do toho.


Znovu ich budeme vidieť spolu s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov, ako plačú nad vlastným osudom. Áno nad vlastným, nie toľko nad osudom dôchodcov. Tí sa musia vynájsť sami tak, ako aj doteraz.

Prečo úľavy nedať priamo dôchodcom?

Z osobnej skúsenosti súhlasím, že dôchodok na Slovensku je malý, ale nemyslím si, že by z toho mali ťažiť predovšetkým niektorí akože podnikatelia. Prečo tie úľavy nedať priamo nám, dôchodcom a potom budeme robiť aj za menšie mzdy.


Systém bol počas minulej vlády pre niekoho dobre nastavený. Zoberiem dôchodcu do zamestnania, dám mu almužnu a ešte aj štát mi za to zaplatí. Nie, ja, dôchodca, chcem pracovať v normálnych podnikoch, ktoré moju prácu adekvátne ohodnotia.


Ja nie som zraniteľná osoba, na ktorej sa má niekto nabaliť a nechcem zobrať pracovné miesto mojim šikovným deťom alebo vnukom, len preto, že štát nedá príspevok na ich zamestnanie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie