• Dnes je: Štvrtok 09. decembra 2021 meniny má Izabela

Komáre majú nového nepriateľa. Vymysleli textíliu, ktorá zabráni uštipnutiu

Komáre majú nového nepriateľa. Vymysleli textíliu, ktorá zabráni uštipnutiu

Vedci vytvorili textilný materiál chrániaci proti uštipnutiu komárom.

Oddych počas letných mesiacov nemusí vždy dopadnúť tak, ako by sme si želali. Jedným z častých nepriateľov relaxu na čerstvom vzduchu sú komáre.

Odpudzovače, repelenty a iné ochranné prostriedky proti nim vždy nezaberajú, a tak nás zaženú dovnútra, kde však takisto nie sme v úplnom bezpečí.

Boj s komármi býva otravný, okrem toho, že stopy po uštipnutí svrbia, môžu prenášať aj rôzne ochorenia. Výskumníci z americkej North Carolina State University však našli riešenie, ako sa ochrániť pred týmto otravným hmyzom.

Stopercentná ochrana

Vytvorili odev, ktorý zabraňuje komárom preniknúť k pokožke človeka. Nepoužili pritom žiadne insekticídy, ale správnu kombináciu textilných materiálov.

Materiál vytvorili s pomocou vlastného výpočtového modelu, ktorý bral do úvahy správanie komárov tropických (Aedes aegypti). Tie prenášajú mnohé choroby vrátane horúčiek Dengue a Chikungunya či vírusu Zika.


Pri testovaní materiálu, z ktorého vyrobili tričko a tiež vojenskú košeľu, dokázali, že materiál na 100 percent ochráni pred uštipnutím.

Revolučný objav

Vedci pri vytváraní modelu s cieľom navrhnúť textilné materiály, ktoré by bránili komárovi preniknúť ku koži, analyzovali rozmery niektorých častí tela zvierat, vrátane hlavy a tykadiel. Skúmali tiež mechanizmus uštipnutia.


Model ďalej použili na určenie textilných materiálov, ktoré by uštipnutiu mohli zabrániť v závislosti od hrúbky a veľkosti pórov.

Autori veria, že ich materiál je odolný aj voči iným druhom komárom, a to pre biologickú podobnosť a správanie týkajúce sa samotného uštipnutia. „Dokázali sme, že vlákno funguje. To je úžasný objav. Pre mňa revolučný. Zistili sme, že môže komárom zabrániť prejsť cez vlákna,“ uviedol spoluautor projektu Andre West zo spomínanej univerzity.


Jeho kolega Kun Luan doplnil, že materiál má široké využitie. „Cieľom je využitie vo všetkých odevoch, ktoré by človek chcel nosiť,“ povedal.

Vhodný materiál

Pri testovaní využili materiály, o ktorých vedci predpokladali, že budú odolné voči prieniku. Počas experimentov obklopili nádobu s krvou materiálmi vyrobenými podľa parametrov určených výpočtovým modelom. Okolo nej poletovali živé komáre. Následne spočítali, koľko komárov sa dostalo ku krvi.

Jeden materiál, ktorý testovali, bol veľmi tenký, menej ako jeden milimeter. Rovnako ako ďalší testovaný materiál však nemal póry, ktoré by bránili komárom preniknúť cez materiál. Tretí mal väčšie póry, ale bol dostatočne hrubý na to, aby sa komár nedostal ku koži.


V následnom teste si vybrali sériu tkaných a pletených vlákien, ktoré spĺňali parametre zabraňujúce prieniku určené modelom.


Výskumníci analyzovali počet uštipnutí po tom, ako do nádoby s komármi dobrovoľník vložil ruku pokrytú ochranným materiálom. V prvom pokuse dobrovoľníkovi našli sedem štipnutí na chrbte a ramenách.


Výskumníci to pripísali natiahnutiu a deformácii vlákien. Zdvojnásoblili teda vrstvu materiálu okolo ramien, vďaka čomu dosiahli 100-percentnú odolnosť voči hladným komárom.

Ochrana i komfort

Z dát, ktoré získali počas prvých experimentov, vyrobili z tenkého materiálu tričko a tiež košeľu pôvodne určenú pre vojakov.


Potom si dobrovoľník obliekol košeľu, v ktorej 10 minút sedel a potom sa rovnaký čas prechádzal v miestnosti s 200 živými komármi, ktoré nemohli prenášať žiadne ochorenia. Vedci následne zistili, že košeľa bola na 100 percent účinná proti uštipnutiu.

Testovali aj komfortnosť oblečenia, aby zistili, ako dobre zachytáva teplo a uvoľňuje vlhkosť. S výsledkami boli spokojní. „Konečný odev bol 100 percent odolný voči uštipnutiu. Každodenné letné oblečenie nie je odolné voči komárom. My sme dokázali, že to môže byť naopak,“ povedal profesor Michael Roe.


Firma, ktorá s vedcami spolupracuje na projekte, získala patent a chystá sa vyrábať oblečenie pre armádu aj komerčný trh. Zatiaľ len v USA.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie