• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Kollárov nápad s parlamentnou strážou je na vratkých nohách. Výtržníkov môžu pacifikovať pokuty

Kollárov nápad s parlamentnou strážou je na vratkých nohách. Výtržníkov môžu pacifikovať pokuty

Nezaradený poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) povedal, že „v posledných rokoch je politická kultúra taká, aká je“ a jej priekopníkom je Igor Matovič, ktorý je účastníkom prakticky všetkých incidentov.

Hromadná bitka ako v kedysi na Ukrajine alebo v juhokórejskom parlamente ešte na Slovensku nebola, ale vzájomné fyzické útoky sa už odohrali.

Pokoj nedokáže predsedajúci schôdze zabezpečiť ani po tom, ako agresora vykáže z rokovacej sály. Ten totiž odmietne odísť. Stávajú sa aj situácie, že poslanec blokuje rečnícky pult. Situácia sa rieši tak, že do sály pribudnú paralelné stojany s mikrofónom.

Takéto scény by mala ukončiť parlamentná stráž. Najnovšie sa touto možnosťou zapodieva predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po incidente, kedy nezaradený poslanec Miroslav Suja (Republika) oblial ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) pohárom vody. Či Kollár uspeje, je však neisté.

Stráž je zatiaľ na okrasu

S myšlienkou parlamentnej stráže prišiel pred ôsmimi rokmi šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD). Nakoniec od svojej predstavy ustúpil. Hovoril, že je to pre neho kontroverzné riešenie.

V minulom volebnom období sa objavil rovnaký návrh po tom, čo poslanec Matovič dal v rokovacej sále na zem transparent s fotografiami Roberta Kaliňáka a Ladislava Bašternáka s textom: Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne. Matovič odmietol transparent odstrániť, predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) preto schôdzu skončil.


Parlamentnú stráž nakoniec Danko zaviedol, plní však inú funkciu, ako sa pôvodne zamýšľalo. V rokovacej sále nezasahuje, je len čestná stráž. Počas plenárnych schôdzí stoja vojaci v historických uniformách vo vstupnej hale Národnej rady SR.

Okamžité riešenie chýba

Šéfovia parlamentu nápad so strážou spravidla vytiahnu po ostrom konflikte. Nedávno počas rozpravy o navýšení štátneho rozpočtu sa udial konflikt, pri ktorom poslanec Suja oblial pohárom vody ministra financií Matoviča. Incidentu predchádzali poznámky o „špinavcovi“ a „farizejovi“.


„Takúto studenú sprchu dávate všetkým občanom Slovenskej republiky. Ste človek, ktorý vedie organizovanú zločineckú skupinu,“ kričal Suja. Predsedajúci Gábor Grendel (OĽaNO) prerušil schôdzu a Suju vykázal zo sály.


Podľa Kollára sa takýto incident občas stane a vtedy ho treba rázne vyriešiť.


„V Česku to majú vyriešené, tam je parlamentná stráž, ktorá má právo vojsť do pléna a takéhoto nespratníka vyviesť. Veľmi vážne uvažujeme nad parlamentnou strážou. My dnes nevieme poslanca fyzicky vykázať. Vieme ho len upozorniť a povedať – ste vykázaný, ale pokiaľ neodíde, nemôžete ho chytiť poza ruky a s podpredsedami ho vytlačiť zo sály,“ vyjadril sa Kollár.


Dodal, že ani Matovič by nemal svojím správaním provokovať poslancov.

Suja môže dostať pokutu do 2 000 eur

Zákon o rokovacom poriadku parlamentu hovorí, že ak predsedajúci vyzve poslanca zachovať poriadok a výzva nevedie k náprave, predsedajúci poslanca vykáže z rokovacej sály až do skončenia rokovania v tom isto dni.


Ak ani po opätovnom vykázaní poslanec neopustí rokovaciu sálu, predsedajúci môže schôdzu prerušiť, kým sa neobnoví poriadok. Vykázaný poslanec má právo zúčastniť sa na hlasovaní o každom návrhu okrem procedurálnych.


Následne do hry vstupuje mandátový a imunitný výbor, ktorý odporučí národnej rade, aby takémuto poslancovi uložila pokutu až do výšky 2 000 eur. Ak poslanec naruší poriadok na schôdzi do jedného roka od uloženia pokuty, môže dostať pokutu až do 4 000 eur.

Podnet na Suju od šéfa parlamentu zatiaľ imunitný výbor nedostal.

Zasahujúca stráž sa ťažko predstavuje

Jednoznačnú podporu stráž medzi poslancami zatiaľ nemá. Vládne istá opatrnosť. Obraz ako silní muži spacifikujú výtržníka, poslancom akosi nesedí.


Poslanec Ondrej Dostál (SaS) povedal, že si nevie predstaviť zasahujúcu stráž na pôde parlamentu, aj keď niekedy dochádza k neadekvátnemu správaniu sa poslancov.


„Doteraz sa to vždy podarilo vyriešiť v rámci existujúcich pravidiel. Počkám si, aký konkrétne ten návrh bude, ale bol by som zatiaľ opatrný,“ povedal portálu Webnoviny.sk Dostál.

Podľa neho občas dochádza k slovným incidentom.

„Blokovanie rečníckeho pultíku sú dočasné odchýlky od normálneho chodu parlamentu. To, že Suja oblial Matoviča pohárom vody, tomu by žiadna parlamentná stráž nezabránila. Môže sa stať, že na chvíľu sa parlament zasekne a nevie rokovať, lebo nemá ako prinútiť poslanca, aby rešpektoval rozhodnutie predsedajúceho. Zatiaľ to však nenadobudlo takú intenzitu, aby bolo nevyhnutné uvažovať o parlamentnej stráži,“ zhodnotil.

Tomáš hovorí o priekopníkovi Matovičovi

Nezaradený poslanec Erik Tomáš (Hlas-SD) povedal, že „v posledných rokoch je politická kultúra taká, aká je“ a jej priekopníkom je Igor Matovič, ktorý je účastníkom prakticky všetkých incidentov.

„Nápad s parlamentnou strážou sa mi zdá prehnaný. Myslím si, že tými, ktorí napokon vyvedú nespratných poslancov z rokovacej sály budú voliči, ktorí im v ďalších voľbách nedajú hlas,“ mienil Tomáš.


Naopak, jednoznačným zástancom stráže je poslanec György Gyimesi (OĽaNO). „Absolútne návrh vítam. Takáto myšlienka sa už dávnejšie objavila, nikdy predtým sa nezrealizovala. Na to, aby sa rozhodnutie predsedu parlamentu alebo predsedajúceho naplnilo, je potrebné, aby bol niekto, kto takéto rozhodnutie vykoná. Ak bude treba, zahlasujem zaň obidvomi rukami,“ uviedol poslanec OĽaNO.


Podľa neho rokovanie národnej rady je chránené v rámci zásahov zvonku, ale nie je chránené v rámci rozhodnutí predsedajúceho schôdze smerom dovnútra.

Na zásah musia byť presné dôvody

Ústavný právnik a bývalý poslanec Peter Kresák hovorí, že v parlamente sú stále častejšie situácie, kedy treba uvažovať o parlamentnej stráži. „Zažil som to aj v Kongrese v USA. Stráž dokázala urobiť poriadky s ľuďmi. Aj ich priviesť alebo vyviesť zo sály. Funguje to,“ poznamenal Kresák.


Podľa neho na zásah stráže musia byť dôvody, ktoré bude presne vymedzené v rokovacom poriadku parlamentu, prípadne aj v osobitnom zákone. Považuje však za nemysliteľné, aby jeden poslanec na druhého fyzicky zaútočil.


Z radov kritikov zvykne zaznieť, že predseda parlamentu môže oprávnenie k zásahu zneužiť. „To sú také politické tance. Vždy bude niekto vyslovovať obavy. V normálnom parlamente, je predseda parlamentu skutočne nestranný a objektívny bez ohľadu na to, že vyšiel z konkrétnej politickej strany,“ dodal právnik.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie