• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Kollár zatiahol brzdu a môže získať body odmietnutím účasti v skupine, ktorá má pripraviť zmeny v polícii

Kollár zatiahol brzdu a môže získať body odmietnutím účasti v skupine, ktorá má pripraviť zmeny v polícii

Boris Kollár si podľa politológa Jozefa Lenča ako populista uvedomuje, čo voličov zaujíma.

19.9.2021 (Webnoviny.sk) - Koaličné strany, ktoré sa zapoja do práce v odbornej skupine na zmenách vo fungovaní polície, prokuratúry a súdov, môžu na tom stratiť. Pre agentúru SITA to povedal politológ Jozef Lenč. Podľa neho by na neúčasti v tejto skupine mohlo získať politické body koaličné hnutie Sme rodina.

Jeho predseda Boris Kollár vyhlásil, že on svojich zástupcov do tejto skupiny nevyšle a koalícii odkázal, aby sa radšej venovala cenám energií, výstavbe nájomných bytov a vyšším dôchodkom. „Boris Kollár si ako populista uvedomuje, čo voličov zaujíma, zatiahol ručnú brzdu a nezúčastní sa tohto projektu,“ povedal Lenč.

Odborná skupina neprospieva demokracii

Po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR premiér Eduard Heger (OĽaNO) ohlásil vznik odbornej pracovnej skupiny, ktorá má pripraviť návrhy zmien vo fungovaní polície, prokuratúry a súdov. Vlnu politických reakcií vyvolalo zadržanie štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) policajnou inšpekciou.

Tá zadržala aj vlastného dočasného šéfa. Obvinení sú zo zneužitia právomoci vereného činiteľa a marenia spravodlivosti. Opozícia poukazuje na to, že vyšetrovatelia mali manipulovať trestné konanie.

Politológ si myslí, že zriadenie odbornej skupiny na riešenie problémov v bezpečnostných zložkách je ad hoc politika, ktorá neprospieva demokracii, lebo z nej robí ad hoc demokraciu.

Cesta do pekla

„Ak sa začnú meniť zákony, lebo sa niekomu nepáčia niektoré veci, tak to je cesta do pekla. Naviac, ak sa tieto zmeny uskutočnia bez racionálneho zhodnotenia, môže sa vytvoriť nebezpečná situácia nastavením systému, ktorý v budúcnosti zneužijú autokrati,“ usúdil Lenč.

Poslanec ústavnoprávneho výboru parlamentu za Sme rodina Miloš Svrček agentúre SITA povedal, že do práce skupiny by sa nemala zaťahovať politika a sám je zvedavý, aké návrhy skupina pripraví.

Predpokladá, že zrejme dôjde k úpravám postavenia generálnej a špeciálnej prokuratúry, policajného zboru a Trestného poriadku. Svrček by bol napríklad proti tomu, aby sa oslabila pôsobnosť Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR, ktorý má odhaľovať trestnú činnosť policajtov.

Koalícia čelí sporným bodom

Politológ Lenč poukázal na to, že momentálne koalícia čelí viacerým sporným bodom. Spomenul paragraf 363, vďaka ktorému generálna prokuratúra zrušila obvinenie exriaditeľovi tajnej služby Vladimírovi Pčolinskému. Ďalej upozornil na otázku zotrvania strany Za ľudí v koalícii či rozdelenie ministerstiev po odchode šiestich poslancov Za ľudí do klubu strany Sloboda a Solidarita.

„Je tam toľko nášľapných mín, že by jeden povedal, že koalícia to nemôže prežiť. Avšak vládne strany svojím spôsobom drží pohromade nemožnosť vymaniť sa z koalície,“ zhodnotil politológ.

Ako ďalej poznamenal, nemyslí si preto, že by sa koalícia mala otriasať v základoch. „Nemajú inú možnosť, len zostať v koalícii. Alebo niektorý z členov koalície musí ísť do spolupráce s tými, ktorých nazývajú mafiou a fašistami, teda s opozíciou,“ uzavrel Lenč.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie