• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Koľko neštátnych peňazí na svoju činnosť vyzbierali politické strany? Exprezident Kiska patrí medzi najvýznamnejších darcov 

Koľko neštátnych peňazí na svoju činnosť vyzbierali politické strany? Exprezident Kiska patrí medzi najvýznamnejších darcov 

V prvej desiatke darcov a veriteľov sa podľa dát TIS umiestnili tiež bývalí či súčasní predsedovia strán.

24.10.2023 (SITA.sk) - Najviac neštátnych peňazí na svoje fungovanie získalo v rokoch 2002 až 2022 Kresťanskodemokratické hnutie. Ako ďalej uvádza nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), konkrétne KDH vyzbieralo 5,8 milióna eur v rámci pôžičiek a úverov a ďalších 2,42 milióna eur v rámci darov a nefinančnej podpory.

Sumy v databáze nemusia byť konečné

Na druhom mieste sa umiestnila strana Sieť, ktorá v rámci pôžičiek získala 3,44 milióna eur a v rámci darov ďalších 0,62 milióna.

Na treťom mieste skončil Smer-SD, ktorý v rámci pôžičiek vyzbieral za 20 rokov 3,67 milióna eur a v rámci darov ďalších 0,26 milióna.

„Sumy v databáze nemusia byť konečné, keďže zákon stranám prikazuje uvádzať vo výročných správach iba zmluvných darcov a teda najmä dary nad 1000 eur," upozornilo TIS.

Darcovia a veritelia

Pokiaľ ide o najvýznamnejších darcov a veriteľov, ktorí poskytli peniaze politickým stranám, podľa rebríčka TIS je na prvom mieste exprezident Andrej Kiska.

Ten strane Za ľudí, ktorú zakladal, požičal 1,75 milióna eur. Na druhom mieste skončil šéf Sme rodina Boris Kollár. Ten v rámci pôžičiek a bezodkladných plnení svojej strane poskytol 1 740 892 eur.


Tretí skončil spolumajiteľ siete elektroobchodov NAY Peter Zálešák, ktorý prostredníctvom pôžičiek a darov v hodnote 1 080 500 eur podporil Progresívne Slovensko (PS), Za ľudí, ako aj regionálnu stranu Team Bratislava.

Bývalí aj súčasní predsedovia strán

V prvej desiatke darcov a veriteľov sa podľa dát TIS umiestnili tiež bývalí či súčasní predsedovia strán, konkrétne Michal Truban (PS), Ivan Štefunko (PS), Alojz Hlina (KDH), Andrej Danko (SNS), či Béla Bugár a László Sólymos (obaja Most-Híd).

Celkovo medzi rokmi 2002 a 2022 podľa TIS 21 politických strán a hnutí získalo mimo štátnych príspevkov na činnosť najmenej 43,5 miliónov eur.


„Celkovo ide o takmer 14-tisíc príspevkov od takmer 6700 fyzických osôb či firiem. Dary a pôžičky stranám poskytlo aj takmer tristo jednotlivých právnických osôb vrátane 21 úverov od šiestich bánk," dodala organizácia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie