• Dnes je: Sobota 16. októbra 2021 meniny má Vladimíra

Kolíkovej ministerstvo chce posilniť alternatívne riešenie sporov, mediáce budú poskytované bezplatne

Kolíkovej ministerstvo chce posilniť alternatívne riešenie sporov, mediáce budú poskytované bezplatne

Mediátori najčastejšie riešia rodinnoprávne, susedské, ale aj majetkové spory, avšak čoraz viac sa riešia už aj spory v školskom prostredí.

29.8.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) chce posilniť alternatívne riešenie sporov na Slovensku, a to prostredníctvom zabezpečenia bezplatného poskytovania mediácie.

Zároveň rezort vytvoril novú pozíciu špecialistu v oblasti trestnej mediácie, ktorá pilotne vznikla na žilinských súdoch. Rezort spravodlivosti o tom informoval vo svojom profile na sociálnej sieti.

Cieľom národného projektu ministerstva je budovanie a posilnenie alternatívneho riešenia súdnych sporov prostredníctvom mediácie a efektívneho využívania nástrojov restoratívnej justície v Slovenskej republike.

Najčastejšie riešia rodinné či susedské spory

Mediátori najčastejšie riešia rodinnoprávne, susedské, ale aj majetkové spory, avšak čoraz viac sa riešia už aj spory v školskom prostredí alebo v oblasti zdravotnej starostlivosti.

„Často sa teda využíva mimo súdneho konania, ale cieľom projektu je práve posilniť jej využitie v tých sporoch, keď už začne súdne konanie,“ vysvetlila odborná garantka MS SR v civilnej časti projektu Beata Swanová. Mediácia je podľa nej cesta, ako spravodlivo vyriešiť spor rýchlo, a teda menej nákladne ako je to v súdnom konaní.

Súdom chýbajú informácie

Ako ďalej uviedla, prieskumy súčasného stavu preukazujú, že jednou z prekážok širšieho využitia mediácie je to, že súdnom často chýbajú praktické informácie. Súčasťou projektu je preto okrem širšej propagácie mediácia aj vzdelávanie v tejto oblasti.

„V implementačnej fáze projektu bude zabezpečenie poskytovania mediácie pre účastníkov súdnych sporov zadarmo, pričom odmena pre mediátora bude hradená z prostriedkom na to vyčlenených v projekte. Dúfame, že sa týmto projektom docieli širšie informovanie verejnosti o mediácii, ale aj širšie informovanie odbornej verejnosti, najmä teda súdov a advokátov, ktorí majú rozhodné slovo pri zastupovaní klientov v súdnych konaniach,“ uzavrela Swanová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie