• Dnes je: Utorok 30. novembra 2021 meniny má Ondrej, Andrej

Kolíková: Vo veci návrhu na disciplinárne konanie voči Lipšicovi rozhodne Najvyšší správny súd

Kolíková: Vo veci návrhu na disciplinárne konanie voči Lipšicovi rozhodne Najvyšší správny súd

Podľa právnej úpravy má Najvyšší správny súd ako jediný kompetentný orgán rozhodovať o disciplinárnej zodpovednosti či už sudcov, alebo prokurátorov.

23.8.2021 (Webnoviny.sk) - Vo veci návrhu na disciplinárne konanie proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi je príslušný Najvyšší správny súd SR (NSS SR).

Uviedla to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v súvislosti s medializovanými informáciami, podľa ktorých sa má disciplinárnym návrhom podaným generálnym prokurátorom voči špeciálnemu prokurátorovi zaoberať 2. disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry SR.

V tlačovej správe o tom informoval Peter Bubla z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

Disciplinárny poriadok nie je účinný

Podľa právnej úpravy má NSS SR ako jediný kompetentný orgán rozhodovať o disciplinárnej zodpovednosti či už sudcov, alebo prokurátorov. Keďže túto pôsobnosť má NSS SR od 1. augusta, všetky nové návrhy, či už sa týkajú sudcov, alebo prokurátorov, môžu smerovať len naň.

„Faktom je, že disciplinárny poriadok zatiaľ nie je účinný, je momentálne v legislatívnom procese. Z tohto pohľadu ide však o dočasnú situáciu, ktorá sa vyrieši v najbližšom čase a na základe právnej úpravy, ktorá bude pre všetkých predvídateľná, od účastníkov až po sudcov, bude potom konať najvyšší správny súd o všetkých návrhoch doručených po 1. auguste,“ dodala Kolíková.

Polemizoval o vznesení obvinenia

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka podal 13. augusta návrh na začatie disciplinárneho konania proti špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Podľa Žilinku sa mal disciplinárneho previnenia dopustiť špeciálny prokurátor tým, že 28. júla 2021 bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Viac k téme: minister spravodlivosti SR, špeciálny prokurátor

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie