• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Koliková podľa Matoviča dva roky blokovala, aby sa zaviedla hmotná zodpovednosť (video)

Koliková podľa Matoviča dva roky blokovala, aby sa zaviedla hmotná zodpovednosť (video)

Poslanci v utorok posunuli do druhého čítania návrh poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti na vydanie zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu.

16.5.2023 (SITA.sk) - Poslanec Národnej rady SR a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič zdôraznil, že za vydanie zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu, uplatnení práva na náhradu škody štátom a treťou osobou v mene štátu, a o odmene tretej osobe za uplatnenie tohto práva nehlasovala strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Ako ďalej poslanec uviedol na utorkovej tlačovej besede, exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) bola tá, ktorá najviac bojovala proti tomu, aby spoločný sľub z koaličnej zmluvy a programového vyhlásenia vlády splnili.

Boj proti korupcii

Bola to práve tá pani, ktorá má po bilbordoch napísané, ako bojuje proti korupcii. Očakávali sme od nej najväčšiu podporu, tak, ako my sme podporovali jej reformy. Koliková dva roky blokovala, aby sa hmotná zodpovednosť zaviedla," tvrdí Matovič.

Dodal, že za návrh nehlasovala „komplet mafia zo strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) a Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD)". „Nie je čudné, že voči tomuto návrhu hlasovali aj tí, ktorí chcú ísť so Smerom-SD a Hlasom-SD do budúcej koalície, to sú fašisti z hnutia Republika. Mrzí ma, že proti tomuto návrhu hlasovali aj poslanci strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko," tvrdí Matovič.

Taktiež ho mrzí, že návrh nepodporilo hnutie Progresívne Slovensko, ktoré má v parlamente jedného poslanca - Tomáša Valáška. „Na bilbordoch sľubujú svetlé zajtrajšky, dôstojnú budúcnosť, s tým, že naďalej tu politici budú môcť beztrestne rozkrádať verejné zdroje," povedal.

Zákon o zodpovednosti

Poslanci v utorok posunuli do druhého čítania návrh poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti na vydanie zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu, uplatnení práva na náhradu škody štátom a treťou osobou v mene štátu, a o odmene tretej osobe za uplatnenie tohto práva.

Cieľom je implementovať základné princípy efektívneho amerického konceptu ,qui tam´ do slovenského právneho systému v oblasti zodpovednosti za škodu spôsobenú štátu. Keďže podľa predkladateľov patrí slovenský právny systém do inej právnej roviny ako ten americký, je potrebné americký model výrazne modifikovať a prispôsobiť ho slovenským podmienkam.

Uplatnenie hmotnej zodpovednosti

Predkladaný návrh je podľa poslancov „šitý" na mieru Slovenskej republike. Systém by mal byť spojený aj s uplatnením hmotnej zodpovednosti voči verejným funkcionárom.

Základná idea návrhu vychádza z anglo-amerického konceptu žaloby ,qui tam´, ktorej podstata tkvie v možnosti súkromnej osoby podať žalobu v mene štátu v situáciách, keď štátu zjavne vznikla škoda, avšak táto skutočnosť nie je adekvátne prešetrená a z politického hľadiska je takpovediac ,zametená pod koberec´," vysvetlili poslanci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie