• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Kočnerovi možno zrušia jeho 19-ročný trest v kauze zmeniek, dôvodom má byť porušenie práva na obhajobu

Kočnerovi možno zrušia jeho 19-ročný trest v kauze zmeniek, dôvodom má byť porušenie práva na obhajobu

„Zásadné“ porušenie práva na obhajobu je dôvodom na zrušenie odsudujúceho rozsudku v dovolacom konaní.

3.8.2023 (SITA.sk) - Marianovi Kočnerovi možno zrušia jeho 19-ročný trest. Dôvodom má byť to, že jeho porady s obhajcami boli odpočúvané. Informuje o tom portál trend.sk, podľa ktorého udalosť zhodnotila Slovenská advokátska komora ako bezprecedentnú.

Prípad už rieši Ústavný súd SR a ak Marian Kočner uspeje, jeho dlhoročný trest za falšovanie televíznych zmeniek môže byť zrušený. Ako celá situácia dopadne ukáže najbližších sedem mesiacov.

Odpočúvanie návštevnej miestnosti

Špecializovaný trestný súd súdil podnikateľa Mariana Kočnera vo veci falšovanie zmeniek televízie Markíza v rokoch 20nsk19 a 2020.

Jeho obhajcovia už vtedy upozorňovali na to, že s klientom sa nemôžu dôverne radiť, pretože orgány činné v trestnom konaní vo väznici odpočúvajú návštevnú miestnosť. Podozrenie začali mať vtedy, keď ich vo väzení v Leopoldove zakaždým umiestnili v rovnakej návštevnej miestnosti.


Stať sa to malo aj cez víkendy, keď boli ostatné miestnosti prázdne. Kočnerovým obhajcom sa zdalo čudné i správanie väzenského personálu, ktorý ich údajne nepretržite sledoval cez sklo, pričom v celom demokratickom svete je dôvernosť komunikácie medzi advokátom a klientom prísne chránená a prelomiť ju možno iba výnimočne.

Ich slovám o odpočúvaní a sledovaní vtedy ale nikto neveril, pretože sa zdalo nepravdepodobné, že by NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry riskovali odpočúvaním porád s obhajcami spochybnenie procesu v takom významnom prípade.

Fantazmagórie

Proti obhajcom Mariana Kočnera stáli aj vyjadrenia troch inštitúcií, ktoré k prípadnému odpočúvaniu mali čo povedať.


Žiadna z nich ho síce vyslovene nepoprela, z ich stanovísk sa ale dalo vyčítať, že obavy obhajcov sú prehnané. Krajská prokuratúra Trnava na základe ich podnetu dokonca urobila v Leopoldove neohlásenú kontrolu a podľa oficiálnych záverov nezistila „žiadnu nezákonnú okolnosť narušujúcu dôvernosť komunikácie“. Advokátov ubezpečila, že sa tam môžu naďalej stretávať a radiť s klientom.

Špecializovaný trestný súd podľa trendu.sk v lete 2019 poskytol stanovisko, že predseda senátu v kauze falšovania zmeniek žiaden príkaz na odpočúvanie nevydal a ani sa takou témou nezaoberal. K obavám obhajcov sa vtedy skepticky postavil aj prokurátor ÚŠP Ján Šanta, ktorý Kočnera dostal pred súd.


„Argumenty obhajoby, že tá miestnosť je monitorovaná, sú v polohe absolútnych fantazmagórií,“ povedal vtedajší právny zástupca televízie Markíza Daniel Lipšic k celej situácii.

List Kočnerovi

Špecializovaný trestný súd napokon poslal Mariana Kočnera spolu s bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom, ktorý sa mal tiež na falšovaní podieľať, za mreže na 19 rokov. Tresty obom neskôr potvrdil aj Najvyšší súd.


Po štyroch rokoch ale policajná inšpekcia potvrdila, že Kočnerove stretnutia s jeho obhajcami v leopoldovskej väznici boli skutočne tajne monitorované. Odpočúvanie iniciovala NAKA a Špeciálna prokuratúra pre údajné podozrenie z korupcie. Povolenie na nahrávanie návštev vydal Špecializovaný trestný súd.

Prípad sa preveruje na základe trestného oznámenia, ktoré podali jeho obhajcovia Mareka Para a Michal Mandzák. Podkladom pre vyšetrovanie bol podľa trend.sk list adresovaný Kočnerovi, v ktorom mu odosielateľ ponúkol, že za pol milióna eur mu vybaví prepustenie na slobodu, pričom 250-tisíc žiadal zaplatiť vopred.


List bol podpísaný menom cudzieho advokáta Š. S., ktorého identitu autor článku z trend.sk pozná, ale nateraz ju nezverejňuje. Kočner však tvrdí, že advokáta nepozná a nikdy s ním nespolupracoval. Kočnerovi budúci rok 13. marca uplynie trojročná lehota na podanie dovolania proti odsudzujúcemu rozsudku, „zásadné“ porušenie práva na obhajobu je však dôvodom na jeho zrušenie v dovolacom konaní.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie