• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Kočnerovi by v kauze Kuciak nepomohol ani oslobodzujúci rozsudok, vo väzení je už pre zmenky

Kočnerovi by v kauze Kuciak nepomohol ani oslobodzujúci rozsudok, vo väzení je už pre zmenky

Špecializovaný trestný súd môže prípad vraždy Jána Kuciaka vo štvrtok vrátiť do fázy dokazovania, alebo vynesie rozsudok.

2.9.2020 (Webnoviny.sk) - Ani prípadný oslobodzujúci rozsudok v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka by väzbu Mariana Kočnera neovplyvnil. Pre agentúru SITA to uviedla rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave a odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Obžalovaný podnikateľ je totiž vo väzbe pre kauzu zmenky.

Ďalším obžalovaným Tomášovi Sz. a Alene Zs. by zase po oslobodzujúcom rozsudku mohla byť nariadená väzba pre iné trestné veci, v ktorých figurujú.

Kurilovská zdôraznila, že oslobodzujúci rozsudok v trestnom konaní na prvostupňovom súde automaticky znamená prepustenie obžalovaného z väzby, pokiaľ bol do nej vzatý v rámci daného konania. A aj v prípade podania odvolania prokurátorom a postúpení konania odvolaciemu súdu toto nemá na prepustenie z väzby odkladný účinok.

Marian Kočner je však vo väzbe pre kauzu zmenky a nie v súvislosti s prípadom vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Obžalovaným hrozí väzenie aj za objednávky vrážd

Ostatných obžalovaných by vo väzbe zase mohli udržať iné trestné veci. Tomáš Sz. a Alena Zs. sú stíhaní v kauze objednávok vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šuflarskeho aj advokáta Daniela Lipšica. Alena Zs. navyše stojí pred súdom vo veci vraždy exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka.

„V prípade, že je vec v štádiu prípravného konania, mal by hneď konať prokurátor a dať návrh na vzatie do väzby,“ povedala Kurilovská. Dodala, že ak je predmetná trestná vec v štádiu súdneho pojednávania, konať môže predseda senátu.

Prokuratúra navrhla nový dôkaz

Ďalšie pojednávanie vo veci vraždy Jána Kuciaka a ďalších skutkov je na Špecializovanom trestnom súde naplánované na 3. septembra. Kurilovská ešte minulý týždeň pre agentúru SITA uviedla, že súd má v tejto fáze konania dve možnosti, keďže v prípade odzneli záverečné reči aj posledné slová obžalovaných.

Buď prípad vráti do fázy dokazovania, alebo vynesie rozsudok. V prípade, že by sa proces vrátil do fázy dokazovania, majú procesná strany právo navrhovať vykonanie nových dôkazov.

Prokuratúra tak podľa medializovaných informácii už urobila, pričom na súd doručila materiál v rozsahu 65 strán. Po vykonaní dôkazov by znovu museli nasledovať záverečné reči a posledné slová obžalovaných.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie