• Dnes je: Utorok 26. januára 2021 meniny má Tamara

Kočnerove zmenky brala Jankovská ako kamarátsku pomoc, vedeli o nich Fico a vraj aj Pellegrini

Kočnerove zmenky brala Jankovská ako kamarátsku pomoc, vedeli o nich Fico a vraj aj Pellegrini

Jankovská zdôraznila, že nekoordinovala všetky kroky ohľadom rozhodovania sudkyne Zuzany Maruniakovej o zmenkách.

Angažovanie sa v kauze zmenky v prospech Mariana Kočnera brala obvinená bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská ako pomoc kamarátovi. Podľa informácií agentúry SITA to vyplýva z jej výpovede pred policajným vyšetrovateľom.

Uisťoval ju, že sú pravé

Kočnera podľa vlastných slov obvinená poznala od roku 2016, pričom vo veci zmeniek, ktorých vyplatenia sa dožadoval na súdoch, ju prvýkrát oslovil v roku 2017. Podľa Jankovskej ju však Kočner uisťoval, že zmenky sú pravé.

Zároveň uviedla, že Markízu, od ktorej chcel Kočner vysúdiť vyplatenie zmeniek, nikdy nemala rada pre jej údajne neobjektívne spravodajstvo.

Bývalá štátna tajomníčka tiež vypovedala, že sa Kočner v priebehu ich spoločných stretnutí vyjadril, že by bolo dobré Markízu ovládnuť, keďže by to bolo dobré pre stranu Smer-SD.

S políciou nebude problém

Taktiež ju podľa jej slov uisťoval, že s políciou nebude v tomto prípade problém. Jankovská však zdôraznila, že nekoordinovala všetky kroky ohľadom rozhodovania sudkyne Zuzany Maruniakovej o zmenkách.


Jankovská zároveň uviedla, že sa o fakte, že rieši zmenky, vyjadrila pred predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Ten to však nijako nekomentoval, rovnako ani Peter Pellegrini, ktorému údajne o veci tiež hovorila.

Pre sudcov mal vyčlenených 300-tisíc eur

Keď mal Najvyšší súd SR (NS SR) v roku 2018 rozhodovať o väzbe Kočnera pre kauzu zmenky, ten sa obrátil na štátnu tajomníčku Jankovskú, aby oslovila jednu členku predmetného senátu NS SR s ponukou úplatku.


Podľa obvinenej Kočner tvrdil, že mal pre sudcov vyčlenených 300-tisíc eur, aby rozhodli v jeho prospech a on bol ponechaný na slobode. Jankovská však uviedla, že sa za sudkyňou bála ísť a vo veci nekonala.


Jankovská tiež vo výpovedi priblížila, že jej Kočner tvrdil, že príkaz, aby u sudkyne lobovala v jeho prospech, jej dá aj predseda strany Smer-SD Fico. Ten ju následne skutočne volal na stretnutie, o Kočnerovi však reč nebola.


Obvinená v tejto súvislosti tiež ozrejmila, že z rozhovorov s inou sudkyňou NS SR počula, že viacerí sudcovia vo veci väzby Kočnera nechceli rozhodovať, iní na túto vec zase údajne menili názory.


Jankovskú zadržali v marci tohto roku v rámci akcie Búrka zameranej na korupčnú trestnú činnosť sudcov. Odvtedy je bývalá štátna tajomníčka a bývalá sudkyňa stíhaná väzobne. Jej advokát v stredu potvrdil, že sa priznala k trestnej činnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie