• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Koaliční poslanci nezdieľajú pesimizmus voličov. Veria, že vydržia celé funkčné obdobie

Koaliční poslanci nezdieľajú pesimizmus voličov. Veria, že vydržia celé funkčné obdobie

Podľa Petra Osuského k nespokojným voličom patria skôr tí, ktorým vyhovovala predchádzajúca vláda.

Väčšina voličov sa nazdáva, že nová vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) nevydrží celé funkčné obdobie. Podľa prieskumu agentúry Focus pre televíziu Markíza tomu neverí viac ako 60 percent respondentov.

Podľa 38,3 percenta opýtaných vláda padne do niekoľkých mesiacov, 26 percent jej dáva rok, maximálne dva. Prieskum sa uskutočnil od 31. marca do 7. apríla na vzorke 1 001 respondentov.

Koaliční poslanci tento skepticizmus voličov nezdieľajú. Tvrdia, že v pracovných vzťahoch pozorujú zmenu k lepšiemu a pád vlády nepredpokladajú.

Pčolinský: Dalo sa to čakať

Názory voličov ich však neprekvapujú a vnímajú ich ako dôsledok turbulentného obdobia, ktoré poznačila pandémia.


„Vzhľadom na pandemickú situáciu za posledný rok, vzhľadom na rôzne obmedzenia, vzhľadom na hádky, ktoré v koalícií boli, najmä medzi SaS a OĽaNO, sa ani voličom nečudujem,“ reagoval pre Webnoviny.sk na prieskum Peter Pčolinský (Sme rodina).


Práve voliči Sme rodina boli v prieskume spomedzi voličov vládnych strán najpesimistickejší. Až 42,4 percenta z nich si myslí, že súčasný kabinet sa pri moci udrží rok až dva, 19 percent predpokladá jej koniec do pár mesiacov.


Podľa Pčolinského tieto čísla reflektujú postoj hnutia Sme rodina k dianiu vo vláde a poukazujú na to, že voliči sa s ich názormi stotožňujú.


„Myslím si, že sme s našimi voličmi na rovnakej vlnovej dĺžke. To znamená, že oni tiež vnímajú, že ak sa toto zopakuje, tak my jednoducho odchádzame z takéhoto cirkusu,“ dodal poslanec Sme rodina. Narážal pritom na spory medzi zvyšnými vládnymi stranami.

Konflikty sú súčasťou všetkých vlád

Richard Vašečka (OĽaNO) na otázku Webnovín, či za nelichotivým výsledkom prieskumu stoja práve hádky medzi hnutím Igora Matovičova a stranou Sloboda a Solidarita povedal, že konflikty sú súčasťou politiky a objavujú sa počas obdobia všetkých vlád.

„Môžeme si napríklad spomenúť na rozpad vládnej strany Sieť, výmenu na poste premiéra za Smer či vypovedanie koaličnej dohody zo strany SNS. Samozrejme, takéto konflikty, obzvlášť v období bezprecedentnej celosvetovej pandémie, vyvolávajú v spoločnosti atmosféru neistoty a pochybností. Preto im musíme podľa možností predchádzať a normálne, teda zrelo a zodpovedne, ich riešiť,“ dodal Vašečka.

Podľa Petra Osuského k nespokojným voličom patria skôr tí, ktorým vyhovovala predchádzajúca vláda. Ďalšia časť skeptických respondentov patrí podľa poslanca SaS k odporcom očkovania či fanúšikom konšpiračných teórií.


„Potom je tu časť prelietavých voličov, ktorí hľadajú každé voľby nového spasiteľa a keď náhodou ich spasiteľ nespasí, tak ho opustia s hnevom a stavajú sa do kategórie odmietačov,“ zhodnotil Osuský s tým, že je každého právo si myslieť čokoľvek.

Koniec vlády pre poslancov

Koaliční poslanci však priznali, že počas uplynulého roka mali sami pochybnosti o tom, že vláda v súčasnej zostave zotrvá celé funkčné obdobie. „Každý člen koalície a strana koalície by našla svoje momenty,“ povedal Osuský.


Jeden z dôležitých momentov podľa neho napríklad bol, keď SaS a jej predsedovi Richardovi Sulíkovi neprešli viackrát za sebou ani len na predloženie do vlády projekty odškodňovania pre pandémiu.


„Vtedy to vyzeralo, že to akosi nemá zmysel pokračovať, keď sa takáto elementárna vec blokuje,“ dodal Osuský.

Pčolinský mal pochybnosti „asi každý deň za posledné mesiace„. „Tých hádok bolo toľko a tak často, že ani ja už som neveril, že toto zoskupenie môže vydržať do konca volebného obdobia,“ povedal Webnovinám.

Zmena atmosféry

Koaliční poslanci sa však zhodujú, že po personálnych zmenách vo vláde nastal aj v koalícii pokoj a veria, že Hegerova vláda vydrží celé volebné obdobie.


„Občania nám dali na to výnimočne silný mandát, ústavnú väčšinu. Je to našou povinnosťou, aj keď počas pandémie je to extrémne náročné. Musíme pracovať tak, aby sme po rokoch vlády Smeru a Hlasu priniesli na Slovensko očakávané a potrebné zmeny,“ zhodnotil podpredseda poslaneckého klubu OĽaNO Vašečka.


Atmosféru v koalícii pomenoval ako pracovnú a vysoko konštruktívnu. Dodal, že

pevne dúfa, že kolegovia nepodľahnú populistickému pokušeniu byť „za dobrých“ na úkor ostatných a pri rozdielnych pohľadoch budú riešiť veci dialógom a nie útokmi na koaličných partnerov.

„Ja si myslím že koalícia napriek búrkam, cez ktoré prešla, je momentálne v pokojnejších vodách,“ potvrdil aj Osuský. Obdobne sa vyjadril Pčolinský, podľa ktorého je atmosféra v koalícii podstatne lepšia.


Poslanec Sme rodina podľa vlastných slov nevidí nejaké osobné antipatie alebo invektívy medzi jednotlivými koaličnými poslancami či vládnymi predstaviteľmi.


„Skôr vidím hádky, ktoré sú vecné a odborné. Napríklad, čo sa týka textu Plánu obnovy,“ dodal s tým, že to však považuje za normálne.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie