• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Koalícia tragicky zlyhala a musí skončiť, Pellegrini vyzval ľudí k očkovaniu proti koronavírusu (video)

Koalícia tragicky zlyhala a musí skončiť, Pellegrini vyzval ľudí k očkovaniu proti koronavírusu (video)

Zľava: Nová členka strany Zuzana Dolinková, člen a krajský koordinátor strany Karol Janas, predseda strany Peter Pellegrini a nový členovia strany Dušan Tittel a Branislav Becík počas prvého snemu strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) v Nitre.

Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) chce byť hlavným vyzývateľom tejto vládnej koalície pri nasledujúcich či už v predčasných, alebo riadnych parlamentných voľbách.

Strana podľa jej predsedu Petra Pellegriniho má na to, aby ponúkla alternatívu voličom oproti terajšej vládnej koalícii, oproti chaosu, zmätku, amaterizmu, a neprofesionality.

Politika Hlasu bude podľa neho charakterizovaná profesionalitou, odbornosťou, ale aj vysokou politickou kultúrou so snahou zjednotiť spoločnosť.

„Stojíme pred ťažkými výzvami, ktoré Slovensko čakajú nielen z dôvodu pandémie, ale aj z dôvodu celospoločenských veľkých zmien.


Tie nedokážeme zvládnuť, ak bude naša spoločnosť rozhádaná a rozdelená na znepriatelené tábory,“ dodal Pellegrini. Na otázku o možnej spolupráci povedal, že Hlas zatiaľ vylúčil len Ľudovú stranu Naše Slovensko a on osobne nikdy nezavolá Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

Ústredná téma

Ústrednou témou programu strany bude podľa Pellegriniho človek, ktorý sa bude môcť v každej životnej situácii obrátiť na štát.

Novou podpredsedníčkou strany na dnešnom sneme v Nitre stala Zuzana Dolinková. Vo vedení strany sú podľa Pellegriniho ešte ďalšie voľné miesta, strana ich obsadí na sneme v septembri, kedy bude kreovať aj svoj program.

Koalícia zlyhala

Súčasná vládna koalícia vo svojej misii tragickým spôsobom zlyhala a musí ju čím skôr ukončiť. Každý deň zmätku, chaosu a rozvratu právneho štátu podľa predsedu strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini škodí celému Slovensku a čoraz viac naň budú doplácať ľudia od Malaciek až po Čiernu nad Tisou.

To je podľa Pellegriniho aj dôvod zapojenia sa strany Hlas-SD do referenda za predčasné voľby, ako aj ohláseného návrhu na vyslovenie nedôvery celej vláde. Povedal to na prvom pracovnom sneme strany v Nitre. Hlas-SD je podľa neho pre Slovensko lepšou, kompetentnejšou a kvalitnejšou alternatívou.

Vyzval ľudí k očkovaniu

Predseda Hlasu-SD vo svojom príhovore odmietol rušenie nemocníc, avizovanú reformu súdnictva aj zámer daňovej reformy, pri ktorej sa má zvýšiť DPH na 25 percent. V súvislosti s aktuálnou témou očkovania proti ochoreniu COVID-19 zdôraznil, že strana Hlas-SD nikdy nespochybňovala očkovanie.


„Vyzývam ľudí, ktorí sa chcú dať zaočkovať, aby tak urobili čím skôr. A rovnako zdôrazňujem, že nikto do očkovania nemôže nútiť tých, ktorí tento spôsob ochrany svojho zdravia z rôznych dôvodov odmietajú,“ povedal Pellegrini pred delegátmi snemu.

Prijmú základné tézy

Do Nitry ich prišlo z celého Slovenska približne 380. Novou podpredsedníčkou strany Hlas-SD sa stala Zuzana Dolinková, ktorá ako odborníčka na zdravotníctvo vstúpila do strany len nedávno. Za členov predsedníctva strany delegáti pracovného snemu strany v Nitre zvolili Branislava Becíka, Dušana Tittela a Karola Janasa.


Sobotňajší snem zmenil aj stanovy strany, zmeny reagujú na čoraz väčší počet členov Hlasu-SD. Podľa predsedu strany Petra Pellegriniho začnú od soboty vznikať okresné organizácie. Hlas – SD predstaví svoj konkrétny program na jesennom sneme. Postavený bude podľa Pellegriniho na piatich pilieroch, ich cieľom bude sociálne spravodlivé, zdravé, zelené, bezpečné a moderné Slovensko.

Vízie predstavia v jeseni

„Máme už teraz pripravené konkrétne vízie pre oblasť dostupného bývania, podpory inovácií, či dlhodobú stratégiu rozvoja vidieka, ale aj oblasti športu. Tieto predstavíme pravdepodobne ihneď začiatkom jesene. V najbližších mesiacoch budeme ďalej intenzívne pracovať na konkrétnom programe v oblasti dlhodobej zdravotno-sociálnej starostlivosti, kultúry a ďalších,“ povedal Pellegrini.

Avizoval zavedenie ekonomického štartovacieho balíčka pre absolventov škôl, zvýšenie príspevku pri narodení dieťaťa, materskej dávky i rodičovského príspevku.

Najdôveryhodnejší politik

Strana Hlas-SD má aktuálne vyše tisíc členov, dlhodobo sa umiestňuje na prvom mieste v prieskumoch verejnej mienky. Agentúra Ako vo svojom poslednom prieskume od 7. do 11. júna namerala strane voličskú podporu na úrovni 21 percent. Hlas-SD by tak v parlamente obsadila 39 poslaneckých mandátov.


Líder strany Peter Pellegrini zároveň patrí k najdôveryhodnejším politikom na Slovensku. Podľa prieskumu, ktorý pre televíziu Markíza robila začiatkom júna agentúra Focus na vzorke 1 011 respondentov, mu dôveruje 44 percent opýtaných.Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie