• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Koalícia kradne ako straky, Fico sa chce po odvolávaní Sulíka vrhnúť na Krajniaka

Koalícia kradne ako straky, Fico sa chce po odvolávaní Sulíka vrhnúť na Krajniaka

Ministra práce chce strana Smer odvolať pre podozrenia zo zneužívania financií zo štátneho balíčka pomoci.

25.10.2021 (Webnoviny.sk) - Opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) chce v parlamente podať návrh na odvolanie ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) pre podozrenie zo zneužívania financií určených na udržanie pracovných miest v rámci pandemickej pomoci.

Smer-SD chce tak urobiť hneď po tom, čo parlament v utorok 26. októbra prerokuje odvolávanie Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva pre to, ako rieši zvyšovanie cien energií. Na tlačovej besede to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

Škandál ministerstva práce

„Nepochybne sa budeme musieť tento týždeň venovať obrovskému škandálu v rezorte práce. Predsa nie je možné, že vyhodia nejaké štyri tetičky z úradu v Pezinku, ani neviem, či vyhodili riaditeľa tohto úradu v Pezinku a všetci sa idú predbehnúť, pokiaľ ide o členov vlády, aby podporili ministra Krajniaka. Veď to je hanba do neba volajúca, ak postavili svoje opozičné pôsobenie na kritizovaní predchádzajúcej vlády ohľadne nejakých schránok a tu nám dali najavo, ako sa to profesionálne robí,“ vyhlásil Fico.

Podľa neho sa rozdalo 24 miliónov eur schránkovým firmám a niekto musel na tom veľmi dobre zarobiť. Na adresu vládnej koalície dodal, že „kradnú ako straky“.

Milióny eur z pandemickej prvej pomoci poslalo Slovensko schránkovým firmám. Prišlo na to Investigatívne centrum Jána Kuciaka (ICJK). Celkovo môže ísť o 24 miliónov eur z verejných peňazí.

Majiteľov bol problém nájsť

Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé, či a koľko majú zamestnancov a viaceré majú podlžnosti na daniach. ICJK pri preverovaní firiem nenašli prevádzku žiadnej z nich a majitelia sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka.

Podľa zistení investigatívnych novinárov z týchto krajín pritom nejde o významných podnikateľov. „Mnohých bol dokonca problém nájsť na adresách uvedených v obchodnom registri. Napriek tomu dostali od Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sumy porovnateľné s dlhé roky etablovanými spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov,“ uviedlo ICJK.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie