• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Klus: Bielorusko sa musí rozvíjať ako demokratická a nezávislá krajina

Klus: Bielorusko sa musí rozvíjať ako demokratická a nezávislá krajina

Martin Klus poukázal, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko je ako autokratický prezident posledné mesiace strojcom vážnych hybridných útokov proti štátom EÚ a NATO.

8.12.2021 (Webnoviny.sk) - Je potrebné striktne rozlišovať medzi Alexandrom Lukašenkom a jeho režimom a občanmi Bieloruska, ktorí túžia po slobode. Pre Európsku úniu (EÚ) je dôležité, aby sa Bielorusko ako jej sused rozvíjalo ako prosperujúca, demokratická, nezávislá a bezpečná krajina. Vo svojom profile na sociálnej sieti to napísal Martin Klus (SaS), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Klus poukázal, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko je ako autokratický prezident posledné mesiace strojcom vážnych hybridných útokov proti štátom EÚ a NATO. „Vrcholom cynizmu nedemokratického bieloruského režimu, ktorý v našich očiach už stratil všetku legitimitu, je aj zneužívanie nešťastných ľudí v núdzi vrátane žien a detí, ktorých núti nelegálne prekračovať hranice s cieľom destabilizovať EÚ a NATO,“ tvrdí s tým, že situácia je alarmujúca a s postupujúcou zimou sa môže ešte zhoršovať.

Štátny tajomník konštatuje, že pred vyhrážkami o zastavení tranzitu ruského zemného plynu Európa necúvne a nenechá sa zastrašiť. Pripomína, že zastavenie tranzitu by bolo poškodením v prvom rade pre Bielorusko, ktoré má z tranzitu plynu finančný osoh.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie