• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Kľúčový komponent do elektromobilov sa najviac vyrába v Číne, dôležitú úlohu by však mohla zohrať aj stredná Európa

Kľúčový komponent do elektromobilov sa najviac vyrába v Číne, dôležitú úlohu by však mohla zohrať aj stredná Európa

Celkovo predstavovali vlani európske krajiny 14 % celosvetovej výrobnej kapacity batérií.

Stredná a východná Európa môžu zohrať dôležitú úlohu v rámci celosvetovej výrobnej kapacity batérií do elektromobilov. Rastúci dopyt po tomto type vozidiel totiž prispieva k výraznému zvýšeniu dopytu po ich kľúčovom komponente.

Zvýšenie výroby

Ako vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA), predpokladá sa, že globálna výrobná kapacita lítium-iónových batérií sa do roku 2027 zvýši osemnásobne a dosiahne 8 945 gigawatthodín (GWh).

„Podľa rebríčka BloombergNEF (BNEF) za rok 2022 patria Poľsko, Maďarsko, Česká republika a Slovensko medzi 30 najlepších krajín, ktoré vedú dodávateľský reťazec lítium-iónových batérií a aktívne prispievajú k budovaniu globálneho hodnotového reťazca v sektore batérií,“ konštatuje SEVA.

Trhu dominuje Čína

Celkovo predstavovali vlani európske krajiny 14 % celosvetovej výrobnej kapacity batérií.


Celému trhu naďalej dominuje Čína, predpokladá sa, že jej podiel klesne zo 77 % v roku 2022 na 69 % v roku 2027. Zároveň sa očakáva, že Európa bude v tomto období domovom šiestich z desiatich krajín s najvyššou výrobou batérií. Dominovať by mali Poľsko a Maďarsko.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie