• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Klimasken, midibusy aj cykloželeznička: Prešov systémovo pracuje na zlepšení kvality ovzdušia

Klimasken, midibusy aj cykloželeznička: Prešov systémovo pracuje na zlepšení kvality ovzdušia

Klimatický index 49 % je pre Prešov výzvou a odrazovým mostíkom k zlepšovaniu stavu.

28.7.2023 (SITA.sk) - Platformu na inteligentné riešenia poskytuje metropole Šariša jej členstvo v neformálnom združení Smart Cities Klub (SCK), a to aj prostredníctvom skúseností a know-how z viaczložkového projektu Smart City Academy (SCA) zameraného na kvalitu ovzdušia.

Tretie najľudnatejšie slovenské sídlo je – symbolickou zhodou okolností tiež už od roku 2019 – zapojené aj do európskeho projektu "DELIVER – Sídliská ako živé miesta odolné voči zmene klímy".

Prešov takýmito participáciami vyjavuje a posilňuje svoju ambíciu stať sa pre občanov príjemnejší na život po praktickej, ekonomickej i zdravotnej stránke.

Monitoring klímy, dopravy aj budov

Unifikovaný analytický a komparačný online nástroj Klimasken z portfólia DELIVER v sústredných kružniciach rozdelených na štyri kvadranty vyhodnocuje desiatky indikátorov expozície jednotlivých budov i celých mestských častí voči prejavom zmeny klímy (Prešov 74 %), citlivosť a adaptívnu kapacitu prostredia (50 %), produkciu skleníkových plynov a jej znižovanie (49 %) a pripravenosť inštitúcií realizovať adaptačné a mitigačné opatrenia (24 %).

Dokonca už šiesty rok získava radnica údaje o lokálnej kvalite ovzdušia zásluhou deviatich meteorologických staníc. Monitorujú trinásť veličín vrátane hodnôt ozónu, prachových častíc a oxidov. Mesto chce zapojiť technologicky pokročilé senzory aj do sledovania dopravnej situácie a energetického manažmentu budov vo svojom vlastníctve.

Prenos overene funkčných riešení

Popri mestských kotolniach a drevospracujúcom priemysle patrí k hlavným zdrojom emisií v Prešove konvenčná automobilová doprava. Radnica v rámci rôznorodých cielených nápravných aktivít zareagovala v tomto segmente a od roku 2016 postupne modernizuje vozový park mestskej hromadnej dopravy, zakúpených bolo 25 trolejbusov, päť elektrických midibusov a v najbližšom období vozový park dopravného podniku bude rozšírený o 10 parciánych trolejbusov. Prešov podporuje rozvoj mikromobility cez kontingent zdieľaných bicyklov a kolobežiek.

"Z používateľského hľadiska, ale aj pre interné potreby mesta by bolo ideálne, ak by pre všetkých súčasných i budúcich prevádzkovateľov zdieľanej ekonomiky bola povinná zjednocujúca aplikácia aj s ďalšími atribútmi, ktorými sú najmä dáta," odporučil expert SCK Jaroslav Kacer.

Takmer 90-tisícový Prešov systémovo investuje aj do rozširovania cyklotrás a doplnkovej cyklistickej infraštruktúry v podobe stojanov na bicykle, sčítačov na bicykle, či krytých parkovacích zariadení na bicykle. Modelovým príkladom je projekt "Cykloželeznička" inšpirovaný zahraničnou iniciatívou "From-rails-to-trails" v duchu prenosu overene funkčných riešení a inovatívnych postupov. V tomto prípade ide o upcykling nevyužívaných bývalých obslužných, lesných a iných koľajových tratí na cyklotrasy. V danom regióne sa jedna takáto cesta začína v Solivare a vedie do rekreačnej oblasti Sigord.

Budovanie prvkov zelenej infraštruktúry

Ďalšou súčasťou balíka opatrení je revitalizácia verejných priestranstiev v zmysle budovania prvkov zelenej infraštruktúry a prispôsobovania urbanizovaného prostredia na spomenuté zmeny klímy. Najaktuálnejšie do roka plánujú obnoviť Námestie mládeže, Duchnovičovo námestie, park medzi Ulicou Vlada Clementisa a Levočskou aj Panskú záhradu v Nižnej Šebastovej.

Viaczložkový projekt Smart City Academy je spolufinancovaný z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. Hlavným adresátom sú samosprávy a ich predstavitelia. Cieľom je však aj edukácia a aktivácia verejnosti, predovšetkým mládeže. Deje sa formou workshopov, inštruktážnych videí či ad hoc environmentálnej výchovy na základných školách vo vybraných členských mestách SCK po celom Slovensku. Plánovaný počet oslovených osôb sa blíži k pol miliónu.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie