• Dnes je: Streda 01. apríla 2020 meniny má Hugo

Kliešte už číhajú v jarnom poraste. Prenášajú aj ochorenie, ktoré pripomína akútny zápal pľúc

Kliešte už číhajú v jarnom poraste. Prenášajú aj ochorenie, ktoré pripomína akútny zápal pľúc

Tularémia je infekčné ochorenie vyvolané baktériou Francisella tularensis. Prejavuje sa náhlou triaškou, horúčkou, zvracaním a bolesťou v chrbte a končatinách.

Kliešte sa zvyknú prebúdzať koncom marca a ich aktivita vrcholí od apríla do mája. Tento rok kvôli miernej zime odborníci očakávajú ešte väčší výskyt kliešťov. Pri potulkách lesom preto nezabúdajte na repelent či očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Podľa doktorky Mária Avdičovej, vedúcej odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, sa najviac kliešťov infikovaných encefalitídou nachádza pozdĺž brehov rieky Váh, najmä na jeho pravej strane. Každoročne sa v tejto oblasti nakazí kliešťovou encefalitídou 70 až 90 ľudí.

Okrem encefalitídy a lymskej boreliózy s typickým červeným kruhom na pokožke okolo miesta prisatia, môže časť kliešťov prenášať aj tularémiu a Q-horúčku. Ich prenos na človeka je však zriedkavý.

Liečba tularémie trvá niekoľko týždňov

Tularémia je infekčné ochorenie vyvolané baktériou Francisella tularensis. Prejavuje sa náhlou triaškou, horúčkou, zvracaním a bolesťou v chrbte a končatinách. „Teplota trvá 2 až 3 týždne a po jej poklese môže ochorenie končiť, alebo dochádza k návratu klinických príznakov. V mnohých neliečených prípadoch prejde do chronického štádia,“ uvádzajú hygienici z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bardejove.


Tularémia sa už ďalej z nakazeného na iného človeka neprenáša a chorý pre svoje okolie nie je infekčný. Baktérie druhu Francisella tularensis môžu okrem kliešťov prenášať aj muchy a komáre.


Q-horúčka sa maskuje aj zápalom

Q-horúčka príznakmi pripomína chrípku alebo akútny zápal pľúc. Baktéria Coxiella burneti, ktorá je pôvodcom ochorenia, je mimoriadne odolná. Pri izbovej teplote prežíva až 160 dní a odoláva aj dezinfekčným prostriedkom. Pri teplote 60 stupňov Celzia dokonca hynie až po hodine, opisujú hygienici z RÚVZ Bardejov.


Po prekonaní ochorenia človeku ostáva trvalá imunita, ale zárodky baktérií v organizme môžu pretrvať aj po vyliečení a spôsobovať chronické zdravotné problémy, napríklad zápal srdcového svalu, zápal pečene, obličiek či ľahké skryté infekcie.

Miesto prisatia dobre vydezinfikujte

Zaregistrovať prisatie kliešťa je takmer nemožné. Môže za to látka, ktorú po prisatí vypustí do rany a tým ju znecitlivie.


Prisatého kliešťa z pokožky uvoľňujte pomocou pinzety. Ploské telo parazita uchopte čo najbližšie pri koži a kývaním ho pomaly vyťahujte. Miesto, kde bol prisatý, by ste mali dôkladne vydezinfikovať. Doktorka Avdičová radí použiť jódovú tinktúru, pretože spoľahlivo ničí vírusy a baktérie, ktoré môžu kliešte prenášať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie