• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Kiná majú od pondelka zelenú. Aké filmy budú premietať a ako ich zasiahla pandémia?

Kiná majú od pondelka zelenú. Aké filmy budú premietať a ako ich zasiahla pandémia?

Mnohí tvrdia, že kultúra v čase pandémie zostala „na chvoste“.

Postupné otváranie jednotlivých sektorov života so sebou prináša aj množstvo otázok, na ktoré by verejnosť i podnikatelia radi poznali odpovede.

Mnohí tvrdia, že kultúra v čase pandémie zostala „na chvoste“. Zatvorili ju ako prvú a otvárajú ako poslednú. Straty sú pritom obrovské, rovnako ako aj v iných oblastiach.

Divadlo áno, kino nie

So zlepšením situácie prichádzali úrady s uvoľňovaním prísnych nariadení, ktoré držali prevádzky zatvorené. Nedávno situácia povolila zaviesť pravidlo 50-percentnej obsadenosti, v prvom stupni varovania bol maximálny počet ľudí v exteriéri 500 a v interiéri 250, v druhom stupni varovania zas 200 v exteriéri a 150 v interiéri. Išlo pritom o sediace obecenstvo.

Kritiku tentokrát vyvolal fakt, že interiérové filmové predstavenia povolené neboli, ale napríklad divadlá otvoriť mohli.


To sa však na základe najnovších nariadení zmení. Marek Eliáš z komunikačného oddelenia Úradu verejného zdravotníctva SR pre Webnoviny.sk potvrdil, že od 17. mája začnú platiť pre divadelné, filmové a ďalšie kultúrne prevádzky nové obmedzenia.

Nové pravidlá

V 3. stupni varovania (bordová) sú naďalej zakázané. V ostatných okresoch sa povoľujú interiérové filmové podujatia. Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov.


Vo všetkých okresoch okrem zelených je povolené len sediace obecenstvo. V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny.

Aké filmy budú v kinách?

Kiná počas minulého roka v podstate ponúkli len reprízy odohraných titulov. Nové filmy sa totiž presúvali na neskoršie termíny vo viere, že sa opatrenia budú uvoľňovať. Pri niektorých tituloch nastal posun aj o šesť mesiacov.


„V zásade teda išlo o dohodu, aby sme pri predpokladanom vývoji postupného uvoľňovania hygienických opatrení kultúrneho semaforu, boli aj dramaturgicky pripravení na nasadzovanie filmov – a najmä teda nových, premiérových titulov – do svojich hracích plánov,“ objasnil Webnovinám zástupca Združenia prevádzkovateľov kín (ZPK) Jozef Valachovič.

Dodal, že najdôležitejším aspektom je však ponuka filmových titulov pri postupnom uvoľňovaní audiovizuálneho trhu vo svete.


V podstate sa s Úniou filmových distribútorov Slovenska (ÚFD SR) spoločne dohodli, že od júna sa začne pripravovať ponuka nových premiérových filmov.

Distribútori sú pripravení

ÚFD už plánuje uvedenie filmov i kampane titulov, ktoré čoskoro diváci uvidia na plátnach kín. Situáciu komplikuje aj fakt, že sa premiéry snímok počas pandémie neustále posúvali.


„Plán premiér je živý organizmus. Niektoré premiéry sa posunuli až do zóny TBA, teda čakárne na dátum premiéry,“ uviedol pre Webnoviny.sk Tomáš Janísek z ÚFD SR.

Dobrou správou je, že s blížiacim sa otváraním kín do plánu premiér pribúdajú ďalšie tituly.


„Dá sa predpokladať, že do júna nás čaká veľmi veľa noviniek. Samozrejme, v ponuke distribútorov sú určite aj filmy, ktoré boli v kinách len krátko a zaslúžia si aj prípadné znovunasadenie,“ objasnil.

Doterajšia situácia

Podľa ÚFD SR boli vlani kiná zatvorené celkovo 116 dní. To malo za následok obmedzenie práce a tržieb ich hlavných dodávateľov, distribučných spoločnosti.


Celková návštevnosť v slovenských kinách v roku 2020 bola 2 364 814 divákov. Slovenské filmy z toho videlo 775 487 návštevníkov kinosál.


Valachovič pre Webnoviny.sk potvrdil, že zatiaľ nemá informácie o tom, že by v dôsledku pandémie nejaké kino na Slovensku skrachovalo a muselo by zatvoriť. Aké straty kiná majú, však neprezradil.

Straty

Tomáš Janísek povedal, že nie je jednoduché odhadnúť presné straty distribútorov. Keďže boli kiná zatvorené, ich príjmy klesli na nulu. Prevádzkové náklady však ďalej pokračovali.


Pri porovnaní návštevnosti za rok 2020 s rokom 2019, kedy prišlo do kín viac ako 6,5 milióna divákov, je prepad viac ako 65%.

„Tieto údaje ešte skresľuje fakt, že na začiatku roku 2020 slovenské kiná valcovali slovenské filmy. Keby sme brali do úvahy len čisto obdobie pandémie, tak je prepad oveľa väčší,“ vysvetlil.

Finančná pomoc

Ako ozrejmil zástupca ZPK, kiná počas pandémie mohli doteraz čerpať finančnú pomoc z Audiovizuálneho fondu formou mimoriadnej dotácie v roku 2020, ktorá bola prideľovaná na počet kinosál jednotlivých prevádzkovateľov kín.


„Pre fyzické a právnické osoby poskytovalo pomoc formou dotácie aj ministerstvo práce a ministerstvo hospodárstva,“ dodal.


Janísek priznal, že zachytil „rôznu kritiku“ voči Ministerstvu kultúry SR, no ich sektor má pozitívne skúsenosti. Uviedol, že s ministerstvom viedli konštruktívne rokovania a vždy odchádzali s dohodou, ktorú napokon aj splnili.


Okrem navýšenia podpory pre distribútorov cez mimoriadnu výzvu, ktorú ministerstvo vyhlásilo prostredníctvom Adiovizuálneho fondu hneď na začiatku pandémie, mohli čerpať subjekty pôsobiace v kultúre aj pomoc ministerstva hospodárstva.


Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR ponúklo pomoc na vyplácanie miezd.


Stále sa však objavujú problémy a preto hľadajú možnosti ďalšej podpory. Niektoré subjekty totiž nesplnili podmienky výziev, iné zas vyčerpali limit pomoci a o ďalšiu zatiaľ nemôžu požiadať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie