• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Kedy sa otvoria kaviarne a reštaurácie? Na terasách si kávičku vychutnáme možno už čoskoro

Kedy sa otvoria kaviarne a reštaurácie? Na terasách si kávičku vychutnáme možno už čoskoro

O postupe v rámci ďalšieho možného uvoľňovania opatrení budú tento týždeň rokovať odborníci, téma bude nastolená aj na najbližšom rokovaní Pandemickej komisie.

Od pondelka 19. apríla sa na Slovensku uvoľnili viaceré opatrenia, pretože situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa zlepšuje.

Skúsenosti z terénu

Reštaurácie a kaviarne však zatiaľ zelenú nedostali. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) na sociálnej sieti Facebook, s ich otvorením sa nechceli unáhliť.

„V prípade gastroprevádzok sme ešte chvíľu počkali, pretože skúseností z terénu nám ukázali, že ľudia nemali na tvári rúško takmer počas celého pobytu pri stole, nielen pri jedení a pití,“ vysvetlili hygienici.

Uvoľňovanie prináša zvýšenú mobilitu

Prevádzky verejného stravovania tak naďalej môžu fungovať len cez predaj jedál zabalených so sebou alebo formou donáškovej služby.

„Uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí, a s tým je spojené riziko, i keď aj počas uvoľňovania sú nastavené patričné protiepidemické opatrenia,“ uviedli hygienici s tým, že z tohto dôvodu neboli otvorené všetky prevádzky naraz v jednom okamihu.


„Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v tejto oblasti, ak hovoríme napríklad o fungovaní terás, napríklad v horizonte dvoch týždňov a približne s tak nastavenými podmienkami, ako tomu bolo minulý rok,“ informuje, ale s upozornením, že je potrebné, aby sa epidemiologická situácia naďalej zlepšovala a aby boli dodržiavané nastavené protiepidemické opatrenia pre fungovanie prevádzok a hromadných podujatí.


Prevádzky verejného stravovania môžu fungovať aj v súčasnosti, cez predaj jedál zabalených so sebou alebo formou donáškovej služby.


Uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí, a s tým je spojené riziko, i keď aj počas uvoľňovania sú nastavené patričné protiepidemické opatrenia. Z tohto dôvodu neboli otvorené všetky prevádzky naraz v jednom okamihu.


V prípade gastroprevádzok sme ešte chvíľu počkali, pretože skúseností z terénu nám ukázali, že ľudia nemali na tvári rúško takmer počas celého pobytu pri stole, nielen pri jedení a pití.


O postupe v rámci ďalšieho možného uvoľňovania opatrení budú tento týždeň rokovať odborníci, téma bude nastolená aj na najbližšom rokovaní Pandemickej komisie.

Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v tejto oblasti, ak hovoríme napríklad o fungovaní terás, napríklad v horizonte dvoch týždňov a približne s tak nastavenými podmienkami, ako tomu bolo minulý rok.


Je však potrebné, aby sa epidemiologická situácia naďalej zlepšovala a aby boli dodržiavané nastavené protiepidemické opatrenia pre fungovanie prevádzok a hromadných podujatí.


Naším poslaním je chrániť vaše zdravie – pomôžte nám v tom.


Zdroj: Facebook Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie