• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Keby chcem s Majákom nádeje robiť „čachre-machre“, dosadil by som za riaditeľa „Joža, Miša alebo Fera“, vypovedal Rusko

Keby chcem s Majákom nádeje robiť „čachre-machre“, dosadil by som za riaditeľa „Joža, Miša alebo Fera“, vypovedal Rusko

V predmetnej kauze známej ako Maják nádeje je Pavol Rusko obžalovaný pre trestný čin subvenčného podvodu.

26.4.2023 (SITA.sk) - Výsluchom troch svedkov v stredu na Okresnom súde Bratislava I pokračovalo hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom v kauze známej ako Maják nádeje. V rámci nej čelí obžalobe, že z dotácii určených pre mimovládnu organizáciu financoval v roku 2015 produkciu muzikálu v Prahe.

Medzi predvolanými svedkami bol napríklad Ruskov predchodca v pozícii riaditeľa mimovládky, ako aj svedkyňa, ktorá mala v minulosti na starosti účtovníctvo organizácie.

Financie organizácie

Obžalovaný v rámci vyjadrení k ich výpovediam zdôraznil, že už len fakt, že zastával pozíciu riaditeľa Majáka nádeje dokazuje, že mal s organizáciou čestné úmysly. Keby chcel totiž s majetkom mimovládky robiť „čachre-machre", podľa vlastných slov by do funkcie riaditeľa dosadil „Joža, Miša alebo Fera" a pôsobil by v zákulisí.

Rusko pred súdom nepoprel, že by peniaze z účtu Majáka nádeje odišli na v inkriminovanom období na účet produkčnej spoločnosti. Zdôraznil však, že nešlo o dotácie, ktoré organizácia obdržala, ale jej vlastné financie.


Klienti nám platili, ale to neboli žiadne dotácie," zdôraznil Rusko. Bývalá účtovníčka mimovládky zároveň potvrdila, že odoslané peniaze boli organizácii vrátené. Pojednávanie bude pokračovať vo štvrtok 27. apríla výsluchom znalkyne.


V predmetnej kauze je Rusko obžalovaný pre trestný čin subvenčného podvodu. Popri tom je právoplatne odsúdený pre falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Na Okresnom súde Bratislava II zároveň Rusko čelí procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej.

Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť. Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici.

Rómeo a Júlia

Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko. Podľa obžaloby z finančných prostriedkov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe.


Konkrétne išlo spolu o 101 000 eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15 000 eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86 000 eur). Rusko sa obvineniu bráni tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov. „Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom 5 000 eur," vyhlásil v decembri 2022.


V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie