• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

KDH vyzýva vládu na urýchlené zverejnenie zmlúv o výkupe pozemkov pod D4 a R7

KDH vyzýva vládu na urýchlené zverejnenie zmlúv o výkupe pozemkov pod D4 a R7

Podpredseda kresťanských demokratov Igor Janckulík označil za absurdné, že ani po siedmich rokoch nie je známe, od koho štát odkúpil pozemky za vyše 350 mil. eur.

Vláda by mala urýchlene zverejniť zmluvy o výkupe pozemkov za stovky miliónov eur pod diaľnicou D4 a rýchlostnou cestou R7.

Vyzvalo ju k tomu Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s tým, že Najvyšší súd SR vlani rozhodol o tom, že výkupy pozemkov pod diaľnicou štát tajiť nemá.

Podpredseda hnutia Igor Janckulík v tlačovej správe v utorok označil za absurdné, že ani po siedmich rokoch nie je známe, od koho štát odkúpil pozemky za vyše 350 miliónov eur. Občania podľa neho na to majú právo a vláda by mala dodržať predvolebné sľuby.

Doležal so zverejnením zmlúv súhlasil

„Igor Matovič za zverejnenie zmlúv bojoval ešte ako člen opozície s poslaneckým klubom OĽaNO. Dnes je už rok a pol lídrom najsilnejšej vládnej strany a ministrom financií a je načase, aby zabezpečil sprístupnenie informácií ohľadom výkupov pozemkov pod bratislavským diaľničným obchvatom,“ uviedol Janckulík.

Návrhy na zverejnenie zmlúv pod D4/R7 podporoval ešte ako poslanec parlamentu. K bezodkladným krokom vyzýva aj ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), ktorý so zverejnením zmlúv súhlasil ešte v auguste minulého roka.

Účelový výkup pozemkov

Výkup pozemkov pod D4/R7 bol podľa podpredsedu kresťanských demokratov najväčším realitným biznisom na Slovensku, ktorý sa z neznámych dôvodov doposiaľ darí tajiť napriek súdnemu rozhodnutiu. „Je vo verejnom záujme poznať mená a priezviská predávajúcich, ktorí získali stovky miliónov eur na štátnych pozemkoch,“ tvrdí Janckulík.

Štát podľa neho začal vykupovať pozemky pod bratislavským obchvatom už v roku 2006, no množstvo parciel zmenilo majiteľov až tesne pred koncom tendra na koncesiu pre D4R7 v roku 2014. Každý ďalší deň utajovania podľa neho ešte viac znásobuje tieň podozrenia z účelového výkupu pozemkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie