• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

KDH rezolútne odsudzuje vpád ruských vojsk na Ukrajinu, podporuje proeurópsku cestu suseda

KDH rezolútne odsudzuje vpád ruských vojsk na Ukrajinu, podporuje proeurópsku cestu suseda

Kresťanskodemokratické hnutie žiada o vytvorenie pozície splnomocnenca pre riešenie otázok utečencov a dôsledkov vojny.

5.3.2022 (Webnoviny.sk) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) rezolútne odsudzuje agresiu Vladimíra Putina a vpád vojsk Ruskej federácie na suverénnu Ukrajinu. Zároveň podporujú proeurópsku cestu Ukrajiny a oceňujú jednotu Európskej únie (EÚ) pri ráznej odpovedi na vojenský útok.

Pre dlhodobé riešenie otázok vyplývajúcich z prílevu utečencov a dôsledkov vojny žiada vládu SR, aby zriadila špeciálny úrad splnomocnenca. Vyplýva to zo zasadnutia celoslovenskej Rady KDH vo Zvolene.

Boj za demokraciu a slobodu

Celorepublikový orgán hnutia zdôraznil, že nevyprovokovaný vpád cudzích vojsk na územie Ukrajiny je v rozpore s medzinárodným právom a absolútnou prioritou je teraz čo najrýchlejšie nastoliť mier. „Dnes sa môže každý z nás postaviť na jednu alebo druhú stranu - buď obhajovať agresora, alebo brániť obeť. Stojíme pri ukrajinskom ľude, ktorý je obeťou agresie a prináša najväčšie obete pre svoju slobodu a nezávislosť. Ale boj Ukrajiny je aj bojom za nás, za demokraciu a slobodu v Európe i vo svete,“ vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Kresťanskí demokrati vítajú kroky vlády SR poskytnúť občanom Ukrajiny dočasné útočisko a oceňujú vlnu solidarity Slovákov. Podľa hnutia bude kľúčové, aby táto solidarita v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch neutíchla a pomáhala zapojiť ľudí, ktorí utekajú pred vojnou, do normálneho života.

Ukrajina je náš sused a suverénny štát, ktorý má právo slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti. V tejto bezprecedentnej situácii je správne hovoriť o stratégii integrácie Ukrajiny do zjednotenej Európy,“ uviedla europoslankyňa a členka zahraničného výboru Európskeho parlamentu Miriam Lexmann (KDH), ktorá verí, že ruský ľud odmietne politiku Vladimíra Putina.

Podporujú zavádzanie sankcií

Skláňam sa pred odvahou rastúceho počtu Rusov, ktorí aj s rizikom veľkých represálií a zatýkania verejne odmietajú vojnu. Vítam, že v prípade prenasledovaných ruských a bieloruských občanov z dôvodu odmietnutia Putinovej vojny EÚ podniká kroky na ich ochranu,“ zdôraznila Lexmann.

KDH podporuje zavádzanie sankcií voči Ruskej federácii a individuálnym predstaviteľom Putinovho režimu. „Podporujeme aj kroky EÚ k nevyhnutnej diverzifikácii zdrojov energie a k čo najrýchlejšiemu úplnému oslobodeniu sa od energetickej závislosti od Ruska. Tieto kroky sú nevyhnutné pre zaručenie našej bezpečnosti,“ zdôraznil europoslanec za KDH Ivan Štefanec.

Kresťanskí demokrati zároveň apelujú na všetkých politických predstaviteľov na Slovensku, aby vojnu na Ukrajine a utrpenie nevinných nezneužívali na získavanie politických bodov. „V tejto kritickej situácii je čas zatiahnuť za jeden povraz a v mene mieru povýšiť jednotu nad šírenie nenávisti a dezinformácií,“ uzavrel predseda KDH Milan Majerský.

Remišová vyzýva na tvrdšie sankcie proti Rusku, od systému SWIFT by odstrihla aj Bielorusko

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) vyzýva na tvrdšie sankcie proti Ruskej federácii.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ako napísala vo svojom profile na sociálnej sieti, že Ukrajinci dokážu poraziť ruského agresora, potrebujú však rýchlejšie dodávky humanitárnej pomoci či zbraní.

Podľa Remišovej treba všetky sankcie uplatniť aj na Bielorusko, vrátane odstrihnutia od systému SWIFT. Vyzýva tiež na masívnejšiu podporu a bojkot ruského trhu zo strany súkromného sektora.

„Mnohé firmy sa už pridali, čo je dobrá správa, no kedy inokedy je čas na korporátnu sociálnu zodpovednosť, ak nie teraz,“ zdôraznila s tým, že všetky tieto návrhy bude Slovensko presadzovať aj v rámci Európskej únie.

Európska únia prijme ďalšie sankcie proti Rusku, ak neukončí vojnu, varuje Ursula von der Leyenová

Európska únia je pripravená prijať ďalšie sankcie proti Rusku, ak tamojší prezident Vladimir Putin nezastaví vojnu na Ukrajine. Podľa spravodajského webu CNN to v piatok uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Vieme, že tento konflikt sa ani zďaleka neskončil, a aby bolo jasné, sme pripravení prijať ďalšie prísne opatrenia, ak Putin nezastaví a nezvráti vojnu, ktorú rozpútal,“ povedala Von der Leyenová v Bruseli stojac vedľa amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena.

Pripojilo sa vyše 40 krajín

„Vďaka koordinácii so Spojenými štátmi sme spoločne navrhli, vyvinuli a zaviedli sankcie v rekordnom čase. Sankcie, ktoré demonštrujú naše odhodlanie prinútiť Putina, aby zaplatil cenu za svoju vojnu. Tieto opatrenia neberieme na ľahkú váhu, ale je jasné, že musíme konať,“ dodala.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Von der Leyenová uviedla, že viac ako 40 krajín sa teraz „čiastočne alebo úplne“ pripojilo k sankciám, pričom uviedla, že je to „dôkaz o odhodlaní globálnej komunity odmietnuť túto inváziu“.

Blinken pochválil Európsku úniu za jej reakciu na Rusko a povedal: „Táto únia je silná, je jednotná a koná.“

Musia vyvíjať tvrdý tlak

„Ak dovolíme, aby sa tieto princípy beztrestne porušovali, potom otvárame Pandorinu skrinku v každom kúte sveta, aby sa to opakovalo znova a znova,“ povedal.

Blinken taktiež varoval, že vojna na Ukrajine „sa možno tak skoro neskončí“ a že USA a európski spojenci musia na Rusko vyvíjať neustály tvrdý tlak. „Musíme to udržať, kým sa to nezastaví, kým sa vojna neskončí,“ skonštatoval.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie