• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

KDH kritizuje schvaľovanie reformy povoľovania stavieb bez odbornej diskusie, Sme rodina opäť oslabuje práva verejnosti

KDH kritizuje schvaľovanie reformy povoľovania stavieb bez odbornej diskusie, Sme rodina opäť oslabuje práva verejnosti

Via Iuris tvrdí, že Sme rodina sa opäť snaží oslabiť práva verejnosti a celé to zakrýva magickou formulkou „zefektívnenie povoľovacích procesov“.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje za nemysliteľné, aby parlament schválil reformu povoľovania stavieb bez odbornej diskusie a medzirezortného pripomienkovania. Zároveň vyzýva poslancov, aby za predložené novely nezahlasovali.

„Bez odbornej diskusie a kontroly sa významné zákony neprijímajú.

Táto reforma totiž rozsiahlo ovplyvní a zasiahne do povoľovania stavieb s významným dopadom na životné prostredie, dá úplne nový ráz veľkým environmentálne náročným projektom a nastolí významné zmeny v kompetenciách štátnej správy,“ informovalo KDH v stanovisku, ktoré vo štvrtok poskytla jeho hovorkyňa Lenka Halamová.

Reforma povoľovania stavieb

Kresťanskí demokrati uviedli, že reforma povoľovania stavieb dokopy zahŕňa 68 noviel zákonov a do Národnej rady SR bola pretlačená len cez poslanecké návrhy poslancov zo Sme rodina bez odbornej diskusie a pripomienkovania, pričom sú to návrhy od podpredsedu vlády Štefana Holého.

„Je to akoby sme zažívali déj? vu, keď sme v marci 2022 pri novelách stavebných zákonov z dielne podpredsedu Štefana Holého zo Sme rodina sledovali podobnú situáciu, keď sa prijímali dôležité legislatívne zmeny doslova pár dní pred hlasovaním a bez adekvátnej verejnej diskusie a kontroly,“ upozornilo KDH.


Poslanci začali vo štvrtok rokovať v druhom čítaní o rozsiahlych zmenách desiatok zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy. Má zosúladiť osobitné právne predpisy so schválenými zákonmi o územnom plánovaní a výstavbe, odstrániť prekážky fungovania novej stavebnej legislatívy v osobitnej právnej úprave a reflektovať zmeny v procesoch územného konania a výstavby.

Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2023 vo vzťahu k niektorým zmenám v zákone o hlavnom meste SR Bratislave a od 1. apríla 2024 v ostatných častiach novely, kedy budú účinné aj nové zákony o územnom plánovaní a výstavbe.


Občianske združenie Via Iuris už skôr vyzvalo poslankyne a poslancov, aby odmietli novely zákonov predstavujúcich najväčšiu zmenu v povoľovaní veľkých stavieb za posledné dekády s významným dopadom na životné prostredie.

Významné zmeny bez odbornej diskusie

Tieto návrhy označilo za poburujúce a žiadalo ich stiahnutie. Podľa organizácie je šokujúce, že cez poslanecké návrhy sa riešia také zásadné procesy, ako je reforma a úplne nový dizajn povoľovacích procesov veľkých environmentálne náročných projektov a s tým súvisiace významné zmeny v kompetenciách štátnej správy bez odbornej diskusie a verejného pripomienkovania.


Via Iuris tvrdí, že Sme rodina sa opäť snaží oslabiť práva verejnosti a celé to zakrýva magickou formulkou „zefektívnenie povoľovacích procesov“. Podľa navrhnutých povoľovacích procesov pretláčajú rýchlosť výstavby na úkor ochrany životného prostredia a práv verejnosti.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie