• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Každá piata žena v Únii má skúsenosť so sexuálnym násilím, Amnesty International apeluje na ukončenie „politickej ignorancie“

Každá piata žena v Únii má skúsenosť so sexuálnym násilím, Amnesty International apeluje na ukončenie „politickej ignorancie“

Riaditeľ AIS Rado Sloboda zdôrazňuje, že Slovensko takúto definíciu potrebuje.

10.12.2023 (SITA.sk) - Práva žien boli v roku 2023 jednou z okrajových tém záujmu slovenských politikov. Upozornila na to nezisková organizácia Amnesty International Slovensko (AIS).

Dodáva, že Slovensko stále neprijalo Istanbulský dohovor, a to aj napriek tomu, akú kľúčovú úlohu dohovor zohráva pri prevencii rodovo podmieneného násilia.

Tento druh násilia je v Európe veľmi rozšírený, keďže každá piata žena vo veku od 15 rokov v Európskej únii má skúsenosť s nejakou formou fyzického či sexuálneho násilia zo strany aktuálneho či bývalého partnera.

Riešenie násilia ako priorita

AIS pripomína, že Istanbulský dohovor sme v minulosti odmietli a v tomto roku taktiež ostal „nedosiahnuteľným štandardom, pretože Národná rada (NR) SR nebola schopná postaviť sa k riešeniu násilia ako k priorite".

Organizácia politikov ďalej kritizuje za nereflektovanie súhlasu pri sexuálnych aktivitách a nedostatkov súčasnej legislatívy. „Časť politikov dlhodobo odmieta definíciu znásilnenia založenú na absencii súhlasu, ako aj zrovnoprávnenie pre ženy a kvír ľudí," pripomína organizácia.

Politická ignorancia

Riaditeľ AIS Rado Sloboda zdôrazňuje, že Slovensko takúto definíciu potrebuje. „Tento krok by mal byť v kategórii priorít vlády SR a NR SR, ktoré neznesú žiaden odklad," uviedol. Organizácia tak apeluje na ukončenie „politickej ignorancie", ktorá vedie k tolerovaniu násilia na ženách.

Prieskum AIS z marca 2023 ukázal, že prevažná väčšina slovenskej spoločnosti si je vedomá dôležitosti tohto súhlasu a považuje za problém slovenskú definíciu znásilnenia, ktorá nekladie dôraz na slobodný súhlas.

„Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že 91 percent opýtaných považuje sex bez súhlasu za znásilnenie, 89 percent opýtaných si myslí, že sex bez súhlasu by mal byť trestným činom a 82 percent respondentov si myslí, že vekovo adekvátna vzťahová a sexuálna výchova by mala byť povinnou súčasťou výučby na základných a stredných školách," interpretuje výsledky prieskumu AIS.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie