• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Káva a dehydratácia: Aká je skutočná pravda?

Káva a dehydratácia: Aká je skutočná pravda?

Za odvodňovacím efektom je kofeín, ktorý taktiež stimuluje centrálny nervový systém a podporuje bdelosť.

Bez dostatočného pitného režimu naše telo nemôže normálne fungovať. Kvôli potrebe tekutín sa mnohí vzdávajú pôžitku v podobe kávy, a to pre jej odvodňujúce účinky. Je táto obava namieste?

Neexistuje presné číslo, ktoré by udávalo, koľko tekutín denne by mal vypiť dospelý človek. Hoci sa často skloňujú 2-3 litre, v skutočnosti je to veľmi individuálne.

Rozhodujú totiž viaceré faktory vrátane zdravotného stavu, veku a fyzickej záťaže, ktorej je človek vystavený. Bez ohľadu na to je jasné jedno: bez dostatočného príjmu tekutín to ľudské telo jednoducho nezvládne.

Príznaky dehydratácie

A ako zistiť, že vaše telo trpí? Najjednoduchšou kontrolou hydratácie je farba moču. Tmavý signalizuje dehydratáciu, svetlý zase fakt, že si dávate záležať na pravidelnom „zalievaní zvnútra“.

Na uhasenie smädu je najvhodnejšia voda, neperlivé minerálne vody a nesladené čaje. Ak svojmu telu zabezpečíte tieto tekutiny, odvďačí sa vám. Hneď si to všimnete na svojej pokožke, ktorá bude jasnejšia a vypnutejšia. Ďalšou odmenou bude lepšia koncentrácia a celkovo lepší pocit. Dostatok tekutín pomáha aj predchádzaniu bolesti hlavy.

Opatrnosť nadovšetko

Reputácia kávy z hľadiska pitného režimu nie je práve najlepšia. Spája sa s ňou totiž odvodňovací účinok. Keďže ľudské telo potrebuje pre svoj dobrý výkon dostatok tekutín, šálka čierneho moku v tom moc nepomôže. Aspoň sa tak doteraz hovorievalo. O to viac možno prekvapí zistenie, že tento obľúbený nápoj nie je až taký zlý a v skutočnosti sa môže rátať do pitného režimu.


Dôležité je pritom slovíčko striedmosť. „Ak si doprajete kvalitnú kávu a s jej pitím to nepreženiete, nemusíte sa obávať dehydratácie,“ zdôrazňuje Václav Faltus z pražiarne Zlaté Zrnko. Hoci má obľúbený nápoj diuretický účinok, teda podporuje vylučovanie moču, platí to len pri vysokých dávkach.

Podľa výskumu viac ako 1,2 litra kávy denne s vaším organizmom dosť zamáva. Striedmejší by mali byť hlavne ľudia so srdcovými problémami a tí, ktorí bojujú s vysokým krvným tlakom. Kofeínový nápoj totiž pohne s číslami na tlakomere smerom nahor.


Hoci posledné štúdie ukázali, že najdôležitejší životný orgán káva neohrozuje a krvný tlak zvýši len nakrátko po vypití, opatrnosť je namieste.

Káva a dehydratácia

V súvislosti s nápojom sa často spomína odvodňovanie organizmu, keďže káva stimuluje močenie a prispieva k väčšej tvorbe moču. V skutočnosti to však s čiernym mokom nie je také zlé. Pri bežnej konzumácii kávy zvyčajne nedochádza k významnej dehydratácii tela. Pre väčšinu zdravých ľudí pitie mierneho množstva kávy (asi 3 – 4 šálky denne) zvyčajne nevedie k dehydratácii, ak je zabezpečený aj príjem tekutín z iných zdrojov. Navyše, ak šálku zapijete pohárom vody, odvodňovací efekt bude minimálny.

Dehydratácia by hrozila v prípade, ak by ste pitie väčšieho množstva kávy nevyvažovali prijímaním iných tekutín, najmä vody. „To, že káva dehydratuje je síce mýtus, ale ak sa chceme dobre hydratovať, tak je oveľa efektívnejšia čistá voda,“ dodáva baristka Monika Matúšová z pražiarne Zlaté Zrnko.

Bezkofeínová káva ako menšie zlo

Za odvodňovacím efektom je kofeín, ktorý taktiež stimuluje centrálny nervový systém a podporuje bdelosť. Mohlo by sa teda zdať, že bezkofeínový nápoj bude zásah do čierneho. V prvom rade treba upozorniť, že nie je úplne bez povzbudzujúcej látky, hoci jej obsahuje veľmi malé množstvo. Napriek tomu sa bezkofeínový náprotivok považuje za skvelú alternatívu klasickej kávy v tehotenstve aj počas dojčenia. Príjemným bonusom bude priaznivý vplyv na srdce vďaka antioxidantom a nižšiemu obsahu kofeínu.

Na obsah stimulujúcej látky v nápoji upozornia taktiež iné faktory. „Koľko množstva kofeínu bude káva obsahovať, závisí od spôsobu a najmä dĺžky extrakcie alebo lúhovania zŕn v horúcej vode a tiež od toho, v akej nadmorskej výške bobule kávovníka rástli,“ objasňuje baristka Monika Matúšová a zároveň prezrádza, že najmenej kofeínu má ristretto. Pri jeho príprave voda prechádza cez kávové zrná iba krátko. Najskôr sa uvoľňujú aromatické látky a oleje a medzi poslednými zložkami je kofeín. Nadmorskú výšku, v ktorej kávovník rástol, samozrejme, v obchode nezistíte. Pomôcť vám však môže informácia, že čím vyššie, tým má menej kofeínu. „Všímajte si taktiež obaly produktov s informáciami týkajúcimi sa intenzity kofeínu, arómy, vyváženosti a podobne,“ radí na záver Monika Matúšová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie