• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Kauza výbuchu vo VOP Nováky má po šestnástich rokoch rozsudok, bývalí manažéri sú vinní

Kauza výbuchu vo VOP Nováky má po šestnástich rokoch rozsudok, bývalí manažéri sú vinní

Prievidzský okresný súd sa prípadom zaoberal viac ako sedem rokov, kým vyniesol v septembri 2019 verdikt.

3.8.2023 (SITA.sk) - Kauza výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky má po viac ako šestnástich rokoch od tragickej udalosti, pri ktorej prišlo o život osem ľudí, právoplatný rozsudok.

Krajský súd v Trenčíne na štvrtkovom hlavnom pojednávaní za prečin všeobecného ohrozenia zrušil trojročné podmienečné tresty odňatia slobody pre dvojicu manažérov a vymeral im nepodmienečné tresty odňatia slobody.

Bývalému generálnemu riaditeľovi VOP Jozefovi Berákovi v trvaní päť rokov a bývalému výrobnému riaditeľovi Jánovi Laurovi v trvaní štyri roky.

Napriek vedomosti rizika neprijali opatrenia

Odvolací súd sa zároveň stotožnil s rozhodnutím Okresného súdu v Prievidzi, ktorý dvojicu ďalších obvinených, bývalého technického riaditeľa Jána Lasaba a bezpečnostného technika Jozefa Oršulu, oslobodil spod obžaloby.

Prievidzský okresný súd sa prípadom zaoberal viac ako sedem rokov, kým vyniesol v septembri 2019 verdikt. Prokuratúra vinila bývalých manažérov za to, že napriek vedomosti o riziku pri nesprávnom skladovaní množstva výbušného materiálu, neprijali žiadne zásadné opatrenia.

Podmienečné tresty

S podmienečnými trestami pre dvojicu obvinených a oslobodzujúcim rozsudkom pre zvyšnú dvojicu však prokurátor nebol spokojný. Svoje odvolanie podali aj bývalý generálny riaditeľ a bývalý výrobný riaditeľ, ktorí, naopak, žiadali oslobodenie spod obžaloby.

Tragická udalosť vo VOP Nováky sa stala 2. marca 2007, explózia výbušnej látky deštruovala delaboračnú halu a usmrtila ôsmich zamestnancov, pričom ďalších 37 pracovníkov utrpelo zranenia rôzneho rozsahu. Celková škoda na majetku VOP Nováky presiahla štyri milióny eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie