• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Kauza Maják nádeje by mohla byť uzavretá v októbri. Nešlo o subvenčný podvod, bránil sa na súde Rusko

Kauza Maják nádeje by mohla byť uzavretá v októbri. Nešlo o subvenčný podvod, bránil sa na súde Rusko

Rusko zdôraznil, že dotácie, ktoré mal Maják nádeje využívať v období od januára do marca, prišli vždy až na konci marca. Preto musela organizácia v predmetnom období na pokrývanie výdavkov fungovania využívať vlastné peniaze.

27.4.2023 (SITA.sk) - Kauza Maják nádeje, v ktorej čelí obžalobe bývalý riaditeľ televízie Markíza a exminister hospodárstva Pavol Rusko, by na Okresnom súde Bratislava I mohla byť uzavretá v októbri tohto roku. Skonštatoval to vo štvrtok predseda senátu Michal Valent.

Rusko v tejto záležitosti čelí obžalobe, že z dotácií určených pre mimovládnu organizáciu financoval v roku 2015 produkciu muzikálu v Prahe.

Neštandardné hospodárenie

Na štvrtkovom pojednávaní súd vypočul znalkyňu z oblasti účtovníctva. Tá vo svojom posudku skonštatovala, že nezisková organizácia hospodárila neštandardne, keďže neplnila princípy a zásady činnosti neziskových organizácií.

Dôvodom bolo napríklad to, že na prijímanie dotácií od štátu a samosprávy nepoužíval Maják nádeje samostatné účty a z účtov, na ktoré dotácie prijímal, posielal peniaze iným subjektom. To malo za následok, že organizácia prišla o možnosť poberať dotácie a niektoré bola povinná aj vrátiť. Podľa obžalovaného to však nebolo možné robiť inak.

V rozpore s realitou

Rusko zdôraznil, že dotácie, ktoré mal Maják nádeje využívať v období od januára do marca, prišli vždy až na konci marca. Preto musela organizácia v predmetnom období na pokrývanie výdavkov fungovania využívať vlastné peniaze. Keď im potom prišli dotácie, tie už považovali za svoje vlastné peniaze. V tejto súvislosti skonštatoval, že dotačné zmluvy boli v rozpore s realitou.

"Nemá to nič spoločné so subvenčným podvodom," skonštatoval Rusko. Doplnil, že organizácia využívala zdroje, ktoré mala k dispozícii a riadne plnila svoj účel.

Pojednávanie v tejto veci bude pokračovať 4. októbra čítaním jednej svedeckej výpovede a oboznamovaním listinných dôkazov.

V predmetnej kauze je Rusko obžalovaný pre trestný čin subvenčného podvodu. Popri tom je právoplatne odsúdený pre falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Na Okresnom súde Bratislava II zároveň Rusko čelí procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej.

O čom je kauza Maják nádeje?

Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť. Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza. Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici.

Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko. Podľa obžaloby z finančných prostriedkov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe. Konkrétne išlo spolu o 101 000 eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15 000 eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86 000 eur). Rusko sa obvineniu bráni tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov. "Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom 5 000 eur," vyhlásil v decembri 2022.

V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie