• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Kauza Devín banka: Odsúdili exriaditeľa a štyroch obžalovaných, dostali podmienečné tresty

Kauza Devín banka: Odsúdili exriaditeľa a štyroch obžalovaných, dostali podmienečné tresty

Špecializovaný trestný súd pôvodne v roku 2018 obžalovaných oslobodil, Najvyšší súd SR mu však prípad vrátil.

28.4.2021 (Webnoviny.sk) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici uznal v utorok 27. apríla päticu obžalovaných v kauze známej ako Devín banka za vinných a uložil im podmienečné tresty.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Zuzana Zvalová z kancelárie predsedu ŠTS, bývalého generálneho riaditeľa banky Ľubomíra K. a ďalších štyroch obžalovaných uznal súd za vinných z trestných činov pokusu o porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, pokračovacieho trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom a trestného činu úverového podvodu spolupáchateľstvom.

Všetkým piatim obžalovaným súd zároveň uložil dvojročné podmienečné tresty s rôznou dobou odkladu. V štyroch prípadoch tiež obžalovaným uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu spojenú s rozhodovacou právomocou v peňažnom ústave v trvaní päť rokov. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné.

Prokurátor žaloval pre spreneveru a podvod

Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír K. a štyria ďalší spoluobžalovaní boli stíhaní vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám a k ďalším skutočnostiam z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaloval obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.

Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v máji 2018 pôvodne šiestich obžalovaných oslobodil spod obžaloby, pretože skutky podľa verdiktu neboli trestným činom.

Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal. V októbri 2019 Najvyšší súd SR potvrdil pre jednu osobu Janu K. oslobodzujúci rozsudok, u ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS.


Medzi obžalovanými boli dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., exšéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby páchali trestnú činnosť v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu za viac ako 70 miliónov eur.

Deblokácia ruského dlhu voči Slovensku

Devín banka skončila po tom, ako na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS, preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K.

Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 uzavrela banka s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie. Štát ju však bez toho, aby namietal výšku náhrady, odmietol vyplatiť.


Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad ňou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených približne 11,6 miliardy slovenských korún.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie