• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Kaufland spúšťa hlasovanie o moderné K Parky, zoznam víťazov má v rukách verejnosť

Kaufland spúšťa hlasovanie o moderné K Parky, zoznam víťazov má v rukách verejnosť

Už dva roky vyrastajú naprieč celým Slovenskom atraktívne K Parky, ktoré pre deti a tínedžerov stavia obchodný reťazec.

17.8.2023 (SITA.sk) - V 3. ročníku projektu sa o moderné športoviská uchádza 31 miest a mestských častí, o víťazoch rozhodne verejnosť. Hlasovanie práve štartuje.

Počítačové hry, hlava sklonená nad telefónom, scrollovanie po tablete, takto dnes zvyčajne trávi voľný čas mladá generácia , ktorej čoraz viac chýba aktívny pohyb. Kaufland sa to rozhodol zmeniť, a tak v rámci svojej stratégie Za zdravú výživu stavia pre deti aj tínedžerov po celom Slovensku multifunkčné ihriská, kde si môžu zašportovať a spolu s rovesníkmi aktívne relaxovať na čerstvom vzduchu. Doteraz obchodný reťazec postavil už 11 moderných K Parkov a aktuálne spúšťa hlasovanie verejnosti, ktorá v termíne od 17. augusta do 20. septembra rozhodne, v akých slovenských lokalitách pribudnú ďalšie športovo-oddychové areály.

"Veľký záujem verejnosti, ktorá sa počas predchádzajúcich dvoch ročníkov zapájala do hlasovania a ktorá prišla na slávnostné otvorenia K Parkov vo víťazných mestách, nás presvedčil, že tento projekt je na Slovensku obľúbený a má zmysel," vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Tvárou 3. ročníka projektu sa stal raper Separ, ktorý prostredníctvom svojich sociálnych sietí motivuje fanúšikov, aby nesedeli doma, ale radšej sa s kamarátmi zabávali na čerstvom vzduchu. Práve atraktívne K Parky sú na to ideálnym miestom. Malí aj veľkí návštevníci v nich môžu využívať lezeckú stenu, pingpongový stôl, streetballové ihrisko, workoutovú konštrukciu, aj špeciálne plochy určené na jazdu kolobežkou či na skateboarding.

"Pre Kaufland je dôležité, aby deti aj tínedžeri vedeli, že súčasťou zdravého životného štýlu je pestrá a vyvážená strava a pohyb. K Parky im ponúkajú príležitosť, aby svoj voľný čas trávili aktívnejšie. Život na sociálnych sieťach, ktorým sú stále viac pohltení, môžu vymeniť za ten skutočný, ktorý sa odohráva vonku a v spoločnosti rovesníkov. Aj na našich ihriskách," pokračuje Lucia Vargová.

Projekt K Parkov podporilo svojou záštitou aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a v 3. ročníku sa o moderné športoviská uchádza 31 registrovaných miest a mestských častí. Záujemcovia sú rozdelení do troch veľkostných kategórií podľa počtu obyvateľov, pričom v každej veľkostnej kategórii budú vyhlásení dvaja víťazi s najvyšším počtom prepočítaných hlasov. Počet odovzdaných hlasov sa prepočíta na počet obyvateľov daného mesta či mestskej časti, aby všetci registrovaní uchádzači mali vyrovnané šance na výhru. Kaufland však postaví siedmy bonusový K Park aj v tej lokalite, ktorá nazbiera najvyšší počet hlasov počas celého priebehu hlasovania na www.kauflandpark.sk. Hlasovanie trvá od 17. augusta do 20. septembra a každý hlasujúci môže za svoje mesto či mestskú časť odovzdať len jeden hlas denne. Zoznam siedmich víťazných lokalít, ktoré urči hlasovanie verejnosti, bude na www.kauflandpark.sk zverejnený 21. septembra.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie