• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Karasov návrh zmien Trestného zákona čoskoro pôjde na vládu, bude stáť na troch pilieroch

Karasov návrh zmien Trestného zákona čoskoro pôjde na vládu, bude stáť na troch pilieroch

Reformné úsilie sa na najbližšie týždne a mesiace zameria na modernizáciu Trestného poriadku.

28.1.2023 (Webnoviny.sk) - Návrh zmien Trestného zákona je vo fáze dokončovania a čoskoro bude predložený na rokovanie vlády.

V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

Cieľom novely je podporiť moderné nástroje trestného práva, trestné sadzby majú byť spravodlivejšie a bude sa klásť väčší dôraz na práva poškodených. Ako uviedol minister spravodlivosti Viliam Karas, reformné úsilie sa na najbližšie týždne a mesiace zameria na modernizáciu Trestného poriadku, teda trestného práva procesného.

Splnili sme úlohu navrhnúť reformu Trestného zákona a teraz preto budeme naplno pracovať aj na finalizácii modernizácie trestného procesu. Súčasná politická situácia a predčasné voľby podľa môjho názoru nemôžu byť zámienkou na zastavenie prác pre spravodlivosť,“ povedal Karas. Minister spresnil, že modernizácia trestného procesu bude stáť na troch hlavných pilieroch.

Tri piliere modernizácie

Prvým pilierom je zefektívnenie a zjednodušenie prípravného konania. Vyšetrovatelia a orgány činné v trestnom konaní by mali mať viac času na reálne odhaľovanie trestnej činnosti. „Budeme sa sústrediť aj na znižovanie procesnej náročnosti a administratívnej prácnosti, a to aj s cieľom hospodárnosti trestného konania," dodal minister.


Druhým pilierom je dôsledné rešpektovanie základných práv, princípu rovnosti zbraní, kontradiktórnosti a posilnenie práv poškodených.

Vytváranie lepších možností na účinné odhaľovanie trestnej činnosti nesmie ísť za žiadnych okolností na úkor základných práv. Toto je našou povinnosťou podľa ústavy i medzinárodných záväzkov," uviedol šéf rezortu spravodlivosti s tým, že snaha zjednodušovať si prácu na úkor základných práv je nebezpečnou skratkou, ktorá nesleduje cieľ spravodlivosti.


Tretím pilierom je dôsledná odborná revízia riadnych a mimoriadnych opravných prostriedkov v prípravnom konaní.

Kritika súčasných postupov

Karas podotkol, že v súčasnosti sú postupy trestných orgánov a fungovanie riadnych a mimoriadnych opravných prostriedkov kritizované a podrobené verejnej diskusii, čo neprispieva k dôveryhodnosti justičných inštitúcií.

Trestný poriadok ako celok musí obsahovať primerane vyvážené nástroje na nápravu prípadných nezákonností. Inak by dochádzalo k neodôvodneným zásahom do základných práv," spresnil Karas. Ako uviedlo MS SR, do prípravy zmien Trestného poriadku budú, podobne ako pri tvorbe novely Trestného zákona, zapojení odborníci z rôznych oblastí justície a tiež ľudia, ktorí denne pracujú s Trestným poriadkom.


Rovnako ako pri zmenách Trestného zákona, aj v prípade procesu bude preferované hľadanie čo najširšieho konsenzu všetkých zložiek," uzavrelo MS SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie