• Dnes je: Piatok 03. decembra 2021 meniny má Oldrich

Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení

Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení

Bývalého lídra bosnianskych Srbov, ktorého v roku 2016 odsúdili za genocídu, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, presunú do bližšie nešpecifikovanej britskej väznice.

12.5.2021 (Webnoviny.sk) - Bývalý líder bosnianskych Srbov Radovan Karadžič si odpyká doživotný trest za vojnové zločiny v britskom väzení. V stredu to oznámila britská vláda.

Karadžiča v roku 2016 vtedajší Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) odsúdil na 40 rokov väzenia za genocídu v Srebrenici, zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny počas vojny v Bosne v rokoch 1992 až 1995.

Odvolací sudcovia v Haagu neskôr potvrdili rozsudok a zvýšili jeho trest zo 40 rokov za mrežami na doživotie. V súčasnosti je v zariadení súdu, no presunú ho do bližšie nešpecifikovanej britskej väznice.

Tridsaťročné snaženie o spravodlivosť

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab sa vyjadril, že Karadžič „je zodpovedný za masaker mužov, žien a detí počas srebrenickej genocídy a pomohol viesť obliehanie Sarajeva s neľútostnými útokmi na civilistov".

„Mali by sme byť hrdí na to, že od britskej podpory pri zabezpečení jeho zadržania, až po väzenskú celu, ktorej teraz čelí, podporovala Británia 30-ročné snaženie o spravodlivosť za tieto ohavné zločiny," uviedol ďalej Raab.

Najkrvavejší konflikt od konca vojny

Sedemdesiatpäťročný bývalý vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič je jedným z najvyššie postavených predstaviteľov, ktorých súd pre vojnové zločiny v Haagu súdil.


Konflikt v Bosne bol najkrvavejší v Európe od druhej svetovej vojny a zanechal po sebe viac ako 100-tisíc mŕtvych a milióny ľudí bez domova.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie