• Dnes je: Pondelok 15. augusta 2022 meniny má Marcela

Kancelária prezidentky Čaputovej pokračuje v projekte vlastnej uhlíkovej neutrality, chce inšpirovať ďalšie úrady

Kancelária prezidentky Čaputovej pokračuje v projekte vlastnej uhlíkovej neutrality, chce inšpirovať ďalšie úrady

Ochrana životného prostredia a klímy je dlhodobo jednou z priorít prezidentky Čaputovej.

Prezidentka Zuzana Čaputová na utorkovej tlačovej konferencii rekapitulovala, čo sa Kancelárii prezidenta podarilo urobiť pre to, aby sa stala prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou do roku 2030.

„Vymenili sme automobily za elektromobily alebo hybridy a medziročne sa nám podarilo ušetriť 48 percent CO2 pri rovnakom počte najazdených kilometrov,“ povedala prezidentka.

Dodala, že jej kancelária sa snažila aj o energetickú efektivitu, ktorá v medziročnom prepočte priniesla sedempercentnú úsporu CO2.

Výstavba zelenej strechy na úrade

„Tam máme ďalšie ambiciózne plány. Pristúpili sme k sadeniu stromov, ktorými sme kompenzovali uhlíkovú stopu,“ doplnila Čaputová. Pripomenula aj výstavbu zelenej strechy na budovách úradu, ktoré tiež prispievajú ku kvalitnejšiemu životnému prostrediu.

Ochrana životného prostredia a klímy je dlhodobo jednou z priorít prezidentky Čaputovej. Kancelária prezidenta SR preto ešte v roku 2019 prijala záväzok, aby sa kancelária stala prvou uhlíkovo neurálnou inštitúciou do roku 2030.

Dvojica projektov

Prezidentka chce do budúcna k uhlíkovej neutralite inšpirovať aj ďalšie úrady a inštitúcie. Pripravila preto dvojicu projektov. „Prvým je projekt Prezidentská zelená pečať, ďalším je projekt na podporu mladých zelených klimatických lídrov,“ povedala Čaputová.

Doplnila, že súčasná kríza spôsobená zdražovaním a tiež vojnou na Ukrajine by mala verejnosť nabádať k tomu, aby viac uvažovala o svojej energetickej efektivite a tiež o tom, ako sa stať nezávislými na dovoze zdrojov z Ruska.

Slovenskí odberatelia vlani zaplatili menej na podporu zelenej elektriny, predpoklady regulátora sa nenaplnili

Slovenskí odberatelia elektriny v minulom roku zaplatili menej na podporu zelenej elektriny, ako predpokladal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Môžu za to vysoké trhové ceny elektriny.

Počas dvanástich mesiacov minulého roka zaplatili slovenskí odberatelia vo svojich faktúrach na podporu elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) alebo kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celkovo necelých 350 miliónov eur.

Predpoklady regulátora sa nenaplnili

Regulačný úrad pri svojich cenových rozhodnutiach pritom predpokladal, že na podporu zelenej elektriny pôjde počas dvanástich mesiacov 398 miliónov eur. Vyplýva to z informácií zverejnených regulačným úradom.

Regulátor predpokladal, že do konca decembra minulého roka podporia spotrebitelia približne 5,4 milióna megawatthodín vyrobenej zelenej elektriny. Predpoklady regulátora sa nakoniec nenaplnili, keďže Slováci do konca decembra podporili doplatkom zhruba 4,9 milióna megawatthodín elektriny vyrobenej prostredníctvom OZE a KVET.

Dôležité sú dva parametre

Pre regulačný úrad sú pri bilancii nákladov a výnosov v systéme podpory výroby elektriny z OZE a KVET dôležité dva parametre – predpokladaná koncová spotreba elektriny a predpokladaná priemerná cena elektriny na krátkodobom trhu s elektrinou.

Čím vyššia je trhová cena elektriny na pražskej burze PXE, tým menší doplatok je na zelenú elektrinu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie