• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Kanada sprísňuje podmienky vstupu do krajiny, potrebujete test a v karanténe skončia aj zaočkovaní

Kanada sprísňuje podmienky vstupu do krajiny, potrebujete test a v karanténe skončia aj zaočkovaní

Potvrdenie o zaočkovaní musí mať cestujúci stále pri sebe.

2.12.2021 (Webnoviny.sk) - Aj plne zaočkované osoby cestujúce do Kanady sa budú musieť po prílete na letisku nechať otestovať na prítomnosť ochorenia COVID-19. Nariadenie je v platnosti od utorka 30. novembra. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Zaočkovaní cestujúci si budú musieť na výsledok testu počkať v karanténe. Potvrdenie o zaočkovaní musí mať cestujúci stále pri sebe, a to nielen v aplikácii AerriveCAN, ale aj fyzicky v papierovej forme.

Testovanie povinné aj pre deti

Kanada zároveň rozšírila zoznam uznávaných vakcín o očkovacie látky Bharat Biotech (Covaxin BBV152 A,B,C), Sinopharm BBIBP-CorV (Vero Cells) a Sinovac (CoronaVac, PiCoVacc).

Viac o téme: Koronavírus

„Neočkované alebo neúplne zaočkované deti mladšie ako 12 rokov musia absolvovať PCR testy pred vstupom, po prílete a na ôsmy deň karantény, pokiaľ nemajú dôkaz o tom, že dieťa malo pozitívny test na COVID-19 urobený 14 až 180 dní pred príchodom do Kanady,“ spresňuje rezort diplomacie.

Obmedzia vstup ľudí z tretích krajín

Neočkované alebo čiastočne očkované deti vo veku od 12 do 17 rokov podliehajú 14-dňovej karanténe a všetkým testovacím požiadavkám, či už sú, alebo nie sú sprevádzaní cestujúcimi, ktorí sa kvalifikujú ako plne zaočkovaní.

Od 30. novembra 2021 do 31. januára 2022 nebude umožnený vstup do Kanady občanom tretích krajín, ktorí sa 14 dní pred plánovaným príchodom do Kanady nachádzali v štátoch Juhoafrická republika, Eswatini, Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namíbia, Malawi, Nigéria a Egypt.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie