• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Kampaň Amazon Goes Gold rekordnou účasťou už po šiestykrát zvyšuje povedomie o detskej rakovine

Kampaň Amazon Goes Gold rekordnou účasťou už po šiestykrát zvyšuje povedomie o detskej rakovine

September je Medzinárodným mesiacom povedomia o detskej rakovine.

28.9.2023 (SITA.sk) - Do kampane sa tento rok prihlásil rekordný počet 1294 zamestnancov, ktorí svoju solidaritu s detskými pacientmi vyjadrili názorne a s nadhľadom – do práce prišli v pyžamách.

Ročne sa vo svete diagnostikuje rakovina 400 000 deťom, na Slovensku je to približne 180 až 200 detí. Avšak až 85 % z nich sa môže vyliečiť, pokiaľ majú prístup k správnej liečbe a jej financovaniu.

"Už niekoľko rokov zamestnanci Amazonu počas dvoch dní vyjadrujú solidaritu s detskými onkologickými pacientmi.

Amazon má touto formou príležitosť pomôcť tisícom detí a rodín a od roku 2017 daroval celosvetovo milióny dolárov na rôzne detské onkologické programy," približuje zmysel kampane Marek Hajdů, Senior Operations Manažér Amazonu v Seredi. Amazon Fulfillment Slovakia finančne podporuje organizácie, ktoré pomáhajú a podporujú detských onkologických pacientov a ich rodiny. "Tento rok venujeme občianskemu združeniu Svetielko nádeje, ktoré je zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickým alebo iným vážnym ochorením a ich rodín 19 tisíc eur," dopĺňa

Občianskemu združeniu Svetielko nádeje sú poskytnuté finančné prostriedky hlavne na nákup prístrojového vybavenia súvisiaceho s liečbou onkologických pacientov a darcovstvom krviniek (v rámci tzv. Národný register darcov kostnej drene).

"Sme nesmierne vďační za štedrý dar, ktorý nám pomôže poskytovať bezplatnú pomoc deťom s onkologickým ochorením a ich rodinám. Vážime si, že sa spoločnosť Amazon rozhodla opakovane podporiť naše občianske združenie. Chceme byť i naďalej oporou chorým deťom, ktoré sa ocitli na náročnej ceste a aby sme mohli naše projekty realizovať dlhodobo, potrebujeme silných a stabilných partnerov. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať," hovorí MUDr. Pavel Bician, predseda občianskeho združenia Svetielko nádeje.

Za každého zamestnanca, ktorý príde do práce odetý v pyžame, či v zlatej farbe, ktorá je symbolom kampane venuje Amazon 1 dolár neziskovej organizácii Plamienok venujúcej sa podpore a zlepšovaniu života nevyliečiteľne chorým deťom. "Pyžamá odkazujú hlavne na čas, ktorý malí onkologickí pacienti musia stráviť v nemocničných posteliach práve v týchto úboroch," vysvetľuje Marek Hajdů.

MUDr. Mária Jasenková, riaditeľka neziskovej organizácie PLAMIENOK hovorí: "Sme veľmi vďační, že aj tento rok sa nás zamestnanci Amazonu rozhodli podporiť. Aj vďaka nim budeme môcť pomáhať nevyliečiteľne chorým deťom a ich rodinám, aby mohli stráviť spolu čo najviac času doma, a nie v nemocnici. Rodinám poskytujeme nielen odbornú starostlivosť, lieky a zdravotnícky materiál, ale aj podporu a sprevádzanie v náročných chvíľach. V našom Centre smútkovej terapie na Zadunajskej 6 v Bratislave sa venujeme aj deťom, dospievajúcim a dospelým po strate blízkeho. S Vašou pomocou budeme môcť zorganizovať bezplatný letný terapeutický tábor pre smútiace deti z celého Slovenska. V tomto tábore sa snažíme o to, aby cez terapeutické workshopy, športové a zábavné aktivity v spoločnosti rovesníkov, ktorí im rozumejú, mohli deti znovu objaviť radosti a farby života. Ďakujeme, že môžeme pomáhať spolu s Vami."

Radosť mali aj samotní zamestnanci Amazonu, ktorí sa do kampane zapojili. "Pyžamá sú síce komfortné, ale nevieme si v nich predstaviť byť nonstop 360 dní v roku. Preto chceme týmto podporiť deti, ktoré nemajú na výber a trávia v pyžamách veľa času v nemocnici", hovorí Dominik. "Páči sa mi myšlienka prejavenia istého druhu úcty ľuďom, ktorí v takomto úbore musia nedobrovoľne tráviť väčšinu svojho času a obzvlášť ak sa jedná o deti, ktoré by veru mali tráviť čas iným spôsobom, ako ležať na posteli," dodáva zamestnanec Martin. "Na tomto dni sa mi najviac páči dobročinný rozmer, podpora zmysluplného projektu a zároveň tu v hale máme medzi kolegami veľmi priateľskú atmosféru," dopĺňa Dominik.

"Solidaritu vyjadrujeme bez ohľadu na to, kto je na akej pozícii a je skvelé, že sa s kolegami vidíme aj v takejto netypickej situácii," uzatvára Marek Hajdů.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Amazon zvyšuje povedomie o detskej rakovine

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie