• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

K rómskej národnosti sa hlásia tri percentá obyvateľov Slovenska, najviac Rómov žije v jednom kraji

K rómskej národnosti sa hlásia tri percentá obyvateľov Slovenska, najviac Rómov žije v jednom kraji

V produktívnom veku (15 – 64 rokov) je 95 903 obyvateľov rómskej národnosti, teda 61,4 percenta.

8.4.2023 (SITA.sk) - V rámci sčítania obyvateľstva z roku 2021 sa k rómskej národnosti prihlásilo 67 179 obyvateľov. Ako ďalej v tlačovej správe pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa Rómov uvádza Štatistický úrad SR (ŠÚ SR), rómsku národnosť ako svoju ďalšiu národnosť uviedlo 88 985 obyvateľov. Spolu teda deklarovalo rómsku národnosť 156 164 obyvateľov, čo predstavuje takmer tri percentá populácie SR.

Obyvatelia rómskej národnosti

„V Slovenskej republike je 100 526 obyvateľov, ktorí majú rómsky materinský jazyk, čo predstavuje 1,8 percenta z celej populácie," informovali štatistici.

Zo všetkých obyvateľov rómskej národnosti žije podľa štatistického úradu najviac, konkrétne 65 161 (41,7 percenta) v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej obyvateľov rómskej národnosti, 1 135 (0,7 percenta), žije v Trenčianskom kraji.

Populácia Slovenskej republiky

V predproduktívnom veku (0 – 14 rokov) je podľa výsledkov sčítania obyvateľstva 55 565 obyvateľov rómskej národnosti, čo predstavuje 35,6 percenta rómskej populácie.

V porovnaní s celou populáciou SR, pri ktorej predstavuje obyvateľstvo v predproduktívnom veku 15,9 percenta, je rozdiel takmer 20 percentuálnych bodov," konštatujú štatistici.

V poproduktívnom veku (65 a viac rokov) je podľa štatistikov 4 696 obyvateľov rómskej národnosti, čo predstavuje tri percentá. „V celej SR je v poproduktívnom veku 17,1 percenta obyvateľov," dodal štatistický úrad.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie