• Dnes je: Nedeľa 07. marca 2021 meniny má Tomáš

Juh nebude apendixom Slovenska, Matovič sľúbil maďarskej komunite peniaze z fondu obnovy

Juh nebude apendixom Slovenska, Matovič sľúbil maďarskej komunite peniaze z fondu obnovy

Prostriedky z fondu obnovy budú podľa premiéra využité na Slovensku rovnomerne.

13.10.2020 (Webnoviny.sk) - Prostriedky z fondu obnovy Európskej únie (EÚ) budú investované rovnomerne pre podporu celého územia Slovenska, vrátane juhu a juhovýchodu krajiny. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽaNO) po utorkovom stretnutí s predstaviteľmi Strany maďarskej komunity (SMK).

Predseda vlády zároveň povedal, že v súvislosti s označením Maďarov žijúcich na Slovensku by sa mal používať pojem komunita a nie menšina.

Dobiehame zameškané

Prijatie druhého občianstva bude podľa Matoviča možné len v prípade skutočnej a dlhodobej väzby s daným štátom. Premiér tak reagoval na avizovanú úpravu zákona o štátnom občianstve.

„Južné Slovensko alebo juh východného Slovenska nebudú apendixom a nebudú apendixom Slovenska ani v prípade čerpania prostriedkov z fondu obnovy. Tieto prostriedky sú určené práve na to, aby sme dobiehali zameškané,“ vysvetlil premiér.

Prostriedky z fondu obnovy budú podľa neho využité na Slovensku rovnomerne na to, aby riešili problémy, ktoré sú dlhodobo neriešené.

Cesty aj kanalizácia

Podpredseda Strany maďarskej komunity (SMK) József Berényi v tejto súvislosti dodal, že dôležitý je napríklad rozvoj cestnej infraštruktúry. Potrebné sú podľa neho aj investície v oblasti životného prostredia.

Spomenul napríklad ochranu vody na Žitnom ostrove a upozornil, že v niektorých oblastiach južného Slovenska chýba kanalizácia.

Viac k téme: fond obnovy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie