• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

JESS postaví v Jaslovských Bohuniciach veľkú fotovoltickú elektráreň za viac ako deväť miliónov eur

JESS postaví v Jaslovských Bohuniciach veľkú fotovoltickú elektráreň za viac ako deväť miliónov eur

Tento zdroj elektrickej energie má byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu zameraného na produkciu zeleného vodíka, ktorý má byť využívaný pre hromadnú dopravu.

Veľkú slnečnú elektráreň s inštalovaným výkonom 10 megawattov v Jaslovských Bohuniciach pre Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS) postaví spoločnosť Adifex z Bratislavy za viac ako 9,1 milióna eur s DPH.

Vo verejnom obstarávaní prišlo na túto zákazku 7 cenových ponúk, z toho dve z Českej republiky a jedna z Maďarska.

Spoločnosť Adifex má podľa zverejnenej zmluvy na postavenie fotovoltickej elektrárne 33 týždňov, súčasťou zákazky je aj dodanie potrebnej projektovej dokumentácie.

Nová elektráreň má viacero výhod

Fotovoltická elektráreň bude stáť na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných atómových elektrární A1 a V1, teda na území tzv. hnedého parku. Jej životnosť je podľa projektovej dokumentácie 20 rokov.

Fotovoltická elektráreň podľa dokumentácie pre verejné obstarávanie predstavuje obnoviteľný zdroj elektrickej energie, nevyžaduje údržbu a stálu obsluhu a neprodukuje takmer žiadne odpady počas prevádzky. Po ukončení doby životnosti je elektráreň demontovateľná a všetky jej prvky sú recyklovateľné.


„Cieľom zákazky je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe Slovenskej republiky v súlade s nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030, s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019,“ uvádza k projektu spoločnosť JESS.

Tento zdroj elektrickej energie má byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu zameraného na produkciu zeleného vodíka, ktorý má byť využívaný pre hromadnú dopravu.

Pracuje sa aj na projekte druhej etapy

Generálny riaditeľ JESS Roman Sporina na sneme Združenia miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice v marci tohto roku starostov a primátorov informoval, že JESS pracuje aj na projekte druhej etapy fotovoltickej elektrárne, ktorá by mala mať takisto inštalovaný výkon 10 MW.


Hlavným poslaním spoločnosti JESS je príprava, výstavba a prevádzka nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Jeho príprava pokračuje podľa aktuálneho harmonogramu predprípravnou etapou, ktorej cieľom je získať rozhodnutie o umiestnení okolo roku 2025.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie