• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Jenčo podľahol výzve Tarabu, vzdal sa funkcie riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia

Jenčo podľahol výzve Tarabu, vzdal sa funkcie riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia

Ako envirorezort spresnil, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že SIŽP nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša.

Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo sa vzdal svojej funkcie. Informovali o tom viaceré médiá.

Jenča pred niekoľkými dňami vyzval na odstúpenie minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Ako envirorezort spresnil, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že SIŽP nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu SIŽP.

Taraba vyzval riaditeľa inšpekcie životného prostredia na odstúpenie z funkcie. Šikana pokračuje, vyjadril sa Jenčo

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) vyzval generálneho riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Jána Jenča, aby odstúpil z funkcie. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Zlé svetlo na prácu SIŽP?

Ako envirorezort spresnil, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že SIŽP nezákonne odvolala z funkcie riaditeľku Inšpektorátu životného prostredia Košice Angeliku Theinerovú pre kauzu odkaliska Poša. Podľa Tarabu situácia vrhá zlé svetlo na prácu SIŽP.

„Verejne preto vyzývam generálneho riaditeľa SIŽP, aby odstúpil z funkcie. Je to dôkaz nielen toho, že pán Jenčo nemá základnú bezpečnostnú previerku, ale zároveň aj toho, že nevie odborne a zákonným spôsobom viesť túto inštitúciu,“ zdôraznil Taraba.

Súd s riaditeľkou Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach

Ako ďalej ministerstvo vysvetlilo, Mestský súd v Košiciach rozhodol, že skončenie štátnozamestnaneckého pomeru výpoveďou je neplatné. Riaditeľke Inšpektorátu životného prostredia v Košiciach súd zároveň priznal nárok na náhradu trov konania v celom rozsahu.


„Podľa Zákonníka práce podmienkou platnej výpovede je, že bola vopred prerokovaná odborovou organizáciou. V danom prípade však súd konštatoval, že nebolo preukázané, či táto bola riadne prerokovaná. Rozsudok súdu ešte nie je právoplatný,“ uzavrelo MŽP SR.

Jenčo považuje výzvu za prekvapivú

Generálny riaditeľ SIŽP Jenčo považuje Tarabovu výzvu za prekvapivú. Taktiež sa ohradil voči spôsobu komunikácie, keď bol na odstúpenie z funkcie vyzvaný cez tlačovú správu. Zároveň to považuje za pokračovanie pretrvávajúceho nátlakového a šikanózneho konania zo strany šéfa envirorezortu.

„Tvrdenia uvedené v tlačovej správe nie sú pravdivé. Súd nijakým spôsobom nespochybnil dôvod odvolania Angeliky Theinerovej z pozície riaditeľky inšpektorátu životného prostredia, ktorým bolo dlhodobé neriešenie závažnej environmentálnej situácie v súvislosti s prevádzkovaním odkaliska Poša,“ uviedol v stanovisku Jenčo.


Dôvodom pre vyslovenie neplatnosti výpovede je podľa súdu pochybenie vyplývajúce z vnútorných procesov odborovej organizácie, na ktorú nemá SIŽP žiaden dosah a za čo Jenčo nemôže niesť zodpovednosť. Dôvody v tlačovej správe považuje za zámienku na jeho odstránenie z inšpekcie životného prostredia. Inšpekcia zároveň plánuje podať odvolanie voči neprávoplatnému rozsudku Mestského súdu Košice.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie