• Dnes je: Nedeľa 17. októbra 2021 meniny má Hedviga

Jednoznačný dôkaz: COVID-19 je výrazne smrteľnejší ako chrípka vo všetkých vekových kategóriách (graf)

Jednoznačný dôkaz: COVID-19 je výrazne smrteľnejší ako chrípka vo všetkých vekových kategóriách (graf)

Staršie ročníky sú pri infekčných ochoreniach rizikovejšie, je tam teda väčšia šanca úmrtia.

Aj napriek tomu, čo už si svet v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 prežil, stále sa nájdu ľudia, ktorí si dáta o úmrtnosti v prípade koronavírusu nevedia úplne predstaviť v reálnych číslach, aj preto ich spochybňujú.

Význam vírusu SARS-CoV-2 podceňujú, dokonca tvrdia, že zomrieť v prípade infikovania sa môžu len starší a chorí ľudia a koronavírus porovnávajú so sezónnou chrípkou.

Ako však ukazujú matematické výpočty zobrazené v grafe nižšie, úmrtnosť v dôsledku ochorenia COVID-19 je ďaleko vyššia ako v prípade chrípky, a to v krajinách po celom svete a vo všetkých vekových kategóriách.

Čísla sú ľudia

Presnosť grafu portálu vZdravotníctve.sk potvrdil aj matematik Ivan Bošňák, ktorý pre stránku Dáta bez pátosu pripravuje analýzy.

„Je to veľmi pekný graf a je jednoznačný,“ povedal analytik. Zdôraznil však, že v blízkej budúcnosti sa môžu údaje meniť, lebo tento graf sa týka doteraz známych variantov koronavírusu.


Zatiaľ najinfekčnejší kmeň Delta pochádzajúci z Indie bude totiž zrejme prepisovať štatistiky aj z pohľadu úmrtnosti.


Dodal tiež, že sme si, bohužiaľ, na určitý počet mŕtvych zvykli, preto budeme aj obete variantu Delta vnímať skreslenými očami. Za číslami si ale vždy treba predstaviť reálnych ľudí, najmä pri štatistike Marca Bevanda.

Krivka IFR

Bevand nie je prvý, kto úmrtnosti na chrípku a koronavírus porovnáva, no zhromaždil naozaj značné údaje. Pre výpočet používa krivky IFR, ktoré zohľadňujú nielen počet potvrdených prípadov infekcie, ale aj predpoklad asymptomatických ochorení.

Rovnako ako pri víruse SARS-CoV-2, ani pri sezónnej chrípke niektorí ľudia nemajú príznaky, takže o ochorení ani nevedia. Skupinu prípadov bez príznakov, ale s potvrdením protilátok, Bevand nazýva asymptomatická frakcia.


Ďalšou dôležitou súčasťou výpočtov kriviek IFR boli takzvané populačné pyramídy, ktoré Bevand získal z Organizácie spojených národov (OSN). Celkový IFR v reálnom svete však, samozrejme, závisí od mnohých faktorov.


Do úvahy by sa mala brať aj rôzna prevalencia medzi vekovými skupinami, základný zdravotný stav každého jedinca, rozdiel v prístupe k zdravotnej starostlivosti, rôzny sociálno-ekonomický status, etnická príslušnosť a podobne.

Graf

Uvedený graf porovnáva krivky IFR pri ochorení COVID-19 s krivkami IFR v prípade sezónnej chrípky. Bevand jednoznačne vypočítal, že COVID-19 je výrazne smrteľnejší ako chrípka vo všetkých vekových skupinách nad 30 rokov.

Vertikálne ukazovatele predstavujú rozdiel v úmrtnosti medzi COVID-19 a chrípkou v rôznom veku, od 30 do 80 rokov v ročných intervaloch. Horizontálna časť ukazovateľov predstavuje geometrický priemer IFR v prípade COVID-19 a chrípky.


Na sociálnej sieti Twitter Bevand podotkol, že COVID-19 je smrteľnejší ako chrípka dokonca aj vo vekových kategóriách od päť rokov, ukazuje to najnovšia z kriviek IFR na grafe nazvaná Brazeau.


Krivky IFR v prípade ochorenia COVID-19 pochádzajú zo štúdií robených v USA, Číne, Brazílii, Švajčiarsku, Taliansku, Španielsku, Belgicku, Islande, Švédsku a Spojenom kráľovstve. Krivky IFR v súvislosti s chrípkou pochádzajú z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Vek populácie

Dôležitým zistením bol tiež rozdiel medzi krajinami vzhľadom na prestarnutosť populácie. Napríklad v Japonsku zomrie na chrípku aj COVID-19 viac ľudí ako napríklad v Ugande.


Dôvodom je, že v Japonsku žije veľký počet ľudí vo vyššom veku. V afrických krajinách je zase priemerný vek dožitia omnoho nižší. Staršie ročníky sú pri infekčných ochoreniach rizikovejšie, je tam teda väčšia šanca úmrtia.


IFR sa dokonca líši výrazne viac ako 10-násobne medzi krajinami s mladou populáciou a tými so staršou populáciou. Nízky vek obyvateľov v Afrike je teda hlavným faktorom, ktorý vysvetľuje relatívne malý počet úmrtí na tomto kontinente.


Pre všetky krajiny však zhodne platí, že úmrtnosť na ochorenie COVID-19 je výrazne vyššia oproti chrípkovému vírusu.


Počasie